Загадка

Загадка (від “гадати” – думати, вгадувати) – жанр фольклору, дотепне запитання, часто у віршованій формі. 3. вживається не лише для активізації пізнавальних можливостей дитини (та й дорослих), практикованої етнопедагогікою, чи гуртової розваги, а й почасти містить у собі філософський зміст (“Ой що росте без кореня, / А що біжить без повода, / А що цвіте да без цвіту?), пов’язується із міфологічним світобаченням: “Зоря-зірниця, красна дівиця, по небу гуляла, сльози роняла; / Місяць бачив – не підняв, сонце встало і забрало” (роса).

3. характеризується яскравою пластичною образністю, багатством алітерацій та асонансів, вишуканою поетичністю:

Через дунай глибокий Біг кінь білобокий. Як упав, заіржав – Білий світ задрижав

(гроза, грім).

Збирання та видання 3. почалося у першій половині XIX ст.: Ількевич Г., “Галицькії приповідки і загадки” (Відень, 1841); Семеновський О., “Малороссийские и галицкие загадки” (К., 1851. – т. І; 1872. – т. П”; Номис М., “Українські приказки, прислів’я і таке інше” (1864); Чубинський П., “Труды этнографическо-статистической экспедиции… ” (1877. – Т. І. – Вип.2) та ін. І. Франко – автор

першої, на жаль, незакінченої розвідки про українські загадки “Останки первісного світогляду в руських і польських загадках народних” (“Зоря”, 1884, ч. 15-20). В українській фольклористиці 3. – мало вивчений жанр. 3. не тільки вплинула на творчість окремих поетів, які написали відповідні авторські твори (Л.

Глібов, Ю. Федькович, І. Франко, С. Васильченко та ін.), вона складає основу поетичних тропів – метафори, метонімії, оксиморону і т. п., що засвідчує лірика П. Тичини, Б.-І. Антонича, В. Голобородька, І. Калинця, Віри Вовк, М. Воробйова, М. Григоріва та ін. Яскравий приклад 3. із поетичної спадщини В. Свідзинеького, де вона набула високої художньої культури:

Під голубою водою Живу я, живу… Золотоокий рибак надо мною Закидає сіть огневу.

Крізь принадливі очка – знаю – Не раз, на два я промкнусь, В баговінню садів погуляю, А колись таки попадусь. Спопеліє, застигне смутно Жовтава-зоря в імлі.

Ніч надійде нечутно І не знайде мене на землі.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Загадка