Характеристика образів в оповідання Милорада Павичa “Дамаскин”

Йован Дамаскин був молодшим з двох Йованів, яких найняв на роботу пан Николич. Він славився своїм вмінням зводити найкращі палаци. Дамаскин описується як гарний молодий чоловік з чорною борідкою, на якій була золота защіпка.

Він був лівшею. Така деталь доводить, що цей образ списаний з історичної особи – християнського святого Дамаскина. Головний герой був мовчазним, але його руки постійно перебували в русі. Так він за обідом зліпив з хліба кораблик та подарував Атилії. Не менш цікавим є образ доньки пана Николича – Атилії.

Ми відразу

розуміємо, що перед нами неординарна особистість. Коли вона вийшла до гостей, то шокувала всіх своїм виглядом: на грудях був малюнок очей з віями, який проглядався через тонку тканину. Дівчина водночас виглядає по-дитячому наївною і по-дорослому еротичною.

Атилія – таємнича, в ній відчувається загадка. Вона навіть квіти поливає незвичайно – музикою. А її роздуми про будинки, які можуть любити господарів або ненавидіти – дуже філософські як для п’ятнадцятирічної дівчини. Мова Атилії сповнена метафор та загадок.

Вона розповідає Дамаскину про свого сина зі сновидінь, якого виховує вже багато років

у своїх мріях. Атилія за своєю суттю нагадує іншу героїню Милорада Павича – принцесу Атех (“Хозарський словник”). Вона також уособлює собою мудрість та духовну чистоту. Помітно, що жіночі образи були дорогими Павичу.

Провідними проблемами Оповідання “Дамаскин” є питання духовності і необхідності морального зростання людини, гріховність та спокута. Ці проблеми стають зрозумілішими за допомогою образу Атилії.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Характеристика образів в оповідання Милорада Павичa “Дамаскин”