Уроки зарубіжної літератури 6 клас
Урок 35
УПЕРЕД, НАЗУСТРІЧ НЕВІДОМОМУ!
Тема: Пригоди та екзотика в романі “Робінзон Крузо”.
Така вже людська натура: ми ніколи не бачимо свого становища у справжньому світлі, доки не пізнаємо на досвіді становища ще гіршого, і ніколи не цінуємо тих благ, що маємо, доки не втратимо їх.
Д. Дефо
Мета: дослідити особливості сюжету роману, з’ясувати, як перипетії долі героя вплинули на його характер і в якому зв’язку з життям автора вони знаходяться; розвивати усне мовлення, аналітичне
Обладнання: портрет Даніеля Дефо, виставка творів письменника, репродукція картини Рембрандта Харменса Ван Рейна (1606-69) “Повернення блудного сина” (1668-69), “Щоденник читацьких спостережень”, словники іншомовних слів, літературознавчі словник”, чисті “Партнерські аркуші”,
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
1. Мотивація навчання.
Учитель озвучує тему уроку, пропонує її записати й висловити свої ідеї та передбачення щодо того, про що йтиметься протягом уроку. Учням пропонується самостійно сформулювати мету/завдання уроку, обговорити її в парі, записати на “Партнерському аркуші” та оприлюднити. Ідеї учнів коригуються вчительськими поясненнями та уточнюються.
2. Евристична бесіда на основі запитань до тексту.
Ключові запитання.
1. Яким було життя Робінзона до того, як він потрапив на безлюдний острів? Як герой його оцінює? (Батько займався торгівлею, життя Робінзона проходило у родинному колі, він мав двох братів, його не навчали ніякого ремесла, натомість батько подбав про його домашнє виховання та про те, щоб він відвідував провінційну безплатну школу. Саме тому, вважає Робінзон, йому в голову змалку заходили химерні думки, зокрема він мріяв про морські мандри).
2. Чому батьки були проти того, аби Робінзон став моряком? Пригадайте аргументи, якими батько намагався наставити його на інший шлях. Чи згодні ви з ними? (По-перше, батько був прикутий до ліжка, родина втратила вже одного сина, про якого нічого не було відомо, тому батькам не хотілося помножити цей гіркий досвід.
По-друге, батько стверджував, що “вітчизну поки дають у гонитві за пригодами або ті, кому нема чого втрачати, або честолюбці, що прагнуть досягти ще більшого і зажити слави”, маючи на увазі, що Робінзон не має достатніх підстав для того, щоб покинути рідну домівку. По-третє, спираючись на свій життєвий досвід, батько вважав, що мірилом справжнього щастя є “золота середина” – місце між двома крайнощами – нікчемністю та величчю, і тому не варто заради химерних вигадок ризикувати тим, що маєш. Окрім того, з погляду батька, “середнє становище” – найсприятливіше для розвитку усіляких чеснот, для усіх радощів життя, для здоров’я, для безпеки і навіть задля особистої незалежності).
3. Що ставив собі за мету герой, коли вперше вирушив у плавання? Чому він зробив це потай? (Герой не бажав отримувати юридичну освіту, починаючи з роботи писарем. Він прагнув вирватися на волю, щоб задовольнити свою мрійливу цікавість щодо мандрівок до далеких країв.
Батьки категорично заперечили цьому, тому Робінзон і зробив це потай).
4. Що сталося впродовж першої мандрівки? Чи розкаявся герой у тому, що ослухався батька? (Герой потрапив у шторм, пережив страх смертельної небезпеки, його “душа жахнулась”, він подумав, що його карає небо за порушення синівського обов’язку. Страждаючи від докорів сумління, він присягнувся, що коли Бог цього разу врятує йому життя, він, мов той блудний син, зараз же повернеться до батька й ніколи більше не сяде на корабель.
Наступного дня за пуншем юнак забув про своє каяття й швидко “здобув перемогу над своєю совістю”. Надалі Робінзон переживає корабельну катастрофу, але не бажає повертатися додому).
5. Що спонукало героя вдруге вийти в море? Як він потрапив у неволю? Яким чином йому вдалося визволитися з рабства? (Герой вдруге вийшов у море, бо, по-перше, честолюбство й сором перешкодили йому повернутися блудним сином до батьків, а по-друге, “лиха сила” навіяла намір “забагатіти, блукаючи білим світом”, та й просто він мріяв побачити світ.
У неволю Крузо потрапив на шляху між Канарськими островами та Африкою, коли піратське судно взяло його корабель на абордаж, після чого в’язня відвезли до мавританського порту Сале. Полон тривав більш ніж 2 роки. Щоб утекти, Робінзон обдурив мавра, вийшов у відкрите море, пристав до незнайомого берега, біля якого його підібрало португальське судно, що прямувало до Бразилії, якої успішно дістався щасливець).
6. Чим Робінзон займався, оселившись у Бразилії? Чи успішно він вів свої справи? {У Бразилії герой вирощував тютюн та цукрову тростину й поступово, лише на З рік досяг успіху в цій господарській справі. Але що більше герой багатів, тим більше ставав невдоволеним).
7. Чому, попри всі недобрі знаки долі, Робінзон знову наважився на нову мандрівку? (Прагнучи більшого збагачення, в якому не було нагальної потреби, Робінзон погодився взяти участь в експедиції до Гвінеї з метою вивезти звідти рабів).
8. Яким чином герой опинився на безлюдному острові? (На шляху до Гвінеї корабель, на якому плив Робінзон, потрапив у шторм, потерпів катастрофу (сів на мілину) й герой опинився на безлюдному острові).
Робота з епіграфом. Зверніть увагу на епіграф і пригадайте, яка з обговорених ідей із ним перегукується?
3. Застосування та розвиток набутих знань. Робота з підручником. Повторення вивченого.
Від творчості до біографії.
Увага учнів привертається до рубрики підручника “Нитка Аріадни” (с. 93). Учитель коментує зміст повідомлення й у разі необхідності відповідає на запитання учнів.
Еврика нюансів. Користуючись знаннями, здобутими на минулому уроці (окресленням рис характеру Дефо, що властиві й типу пригодницького героя), учням пропонується скласти таблицю “Д. Дефо – Робінзон Крузо”, мета якої, по-перше, підбити підсумки стосовно питання про те, як перипетії долі героя вплинули на його характер, по-друге, з’ясувати, які сюжетні мотиви роману приховують інакомовний автобіографічний зміст, тобто можуть розглядатися як алегорія життя письменника.
Словникова робота. Пригадайте, що таке алегорія. Вивчаючи які теми ми застосовували алегорію? Алегорія (від грецьк. – alios – інший і agoreuo – говорю) – іносказання, інакомовлення. Літературний прийом, що полягає у втіленні певних ідей через образ.
Взаємозв’язок, відповідність між образом та значенням встановлюється за схожістю (перегуком) між ними. Учні розвивають уявлення про алегорію шляхом осмислення ідеї про можливість існування алегоричних сюжетів на матеріалах творчості Дефо.
Д. Дефо – Робінзон Крузо
Тринадцять разів я був багатим і знову ставав бідним. Д. Дефо Голова моя була сповнена найнеймовірнішими планами. Робінзон Крузо
Батько (дрібний торговець) хотів, аби Даніель став священиком Батько (колишній торговець) сподівався, що Робінзон стане юристом
Син пішов усупереч волі батьків
Вільнодумство, прагнення світського життя Незгода з батьком щодо “золотої середини”
Злети й падіння (комерційні успіхи, ув’язнення) 300 фунтів стерлінгів прибутку 3 1 торговельної подорожі – катастрофа й самотність на безлюдному острові
Схильність до авантюризму Зустріч із приятелем у Гуллі як привід для втечі з дому й морської подорожі
Непосидючість Небажання працювати писарем
Допитливість Мрія побачити далекі країни
Морехідні мандрівки
Суперечливість характеру Після 1 катастрофи дорогою в Лондон Робінзон раз по раз боровся сам із собою, не знаючи, яку життєву путь йому обрати
Невгамовна енергія Дефо Невгамовна енергія Робінзона
Стійкість, упевненість у своїх силах
Дефо в полоні у алжирських піратів Маврський полон Робінзона
Бурхливе життя, що загартувало характер й довело перемогу людини над силою обставин Бурхливе життя, що утвердило силу й нездоланність людського духу
4. Т-схема (або “за” – “проти”).
Методичний коментар. Назва пов’язана із тим, що схема нагадує літеру “Т”, по один бік якої групуються судження, близькі до згоди, – відповіді “так”, а по другу – до “ні”.
Перед учнями ставиться завдання обговорити у парах / групах позицію батька та Робінзона й знайти аргументи на користь точки зору кожного з них щодо питання: варто чи не варто вирушати в мандри, ризикуючи усталеним добробутом та спокоєм (виходячи з конкретних обставин, у яких знаходяться герої)?
Т-схема
Робінзон (так, варто!) Батько (ні!)
Висловлюючи власні судження, учні можуть зорієнтуватися на метод “Прес” за структурою:
Я думаю…
Тому що…
Наприклад / Зокрема…
Тож / Отже…
5. Підведення підсумків.
6. Домашнє завдання.
1. Читати далі роман “Робінзон Крузо”.
2. Під час читання складати цитатний план характеристики Робінзона.
3. Виписати в зошит слова, невідомі за своїм лексичним значенням.