Матеріал уроку. Олександр Копиленко “У лісі взимку”. Скоромовка.
Загадка.
Мета. Удосконалювати навички виразного читання шляхом урізноманітнення видів читання з використанням логічних і творчих вправ. Навчати дітей помічати красу і неповторність природи, сприймати змальовані словами образи природи рідної землі. Розвивати зв’язне мовлення, спостережливість, естетичний смак.
Виховувати пізнавальний інтерес до навколишнього середовища.
Обладнання. Сюжетні картинки “Зима прийшла”; тлумачний словник: портрет
Хід уроку
I. Організаційний момент.
Читання з таблиці хором.
Ми будемо виразно читати,
Чітко промовляти,
Мовлення і творчість
Свої розвивати.
II. Представлення домашнього завдання.
Діти по-черзі зачитують свої загадки, клас відгадує.
III. Мовна розминка.
1. Чистомовка.
– Хто придумає кінець, той буде молодець.
МА-МА-МА – … (прийшла до нас зима).
ЛО-ЛО-ЛО -… (кучугури намело).
ЕМ-ЕМ-ЕМ – … (саночки візьмем).
ДЕМ-ДЕМ-ДЕМ – … (на гірку підем).
АМ-АМ-АМ – … (ой, весело нам).
2. Прислів’я.
– Розшифруйте і поясніть прислів’я.
ПРИЕКМСОНЦЕИТТЬПБЛИЩИТЬ,
(Сонце блищить, а мороз тріщить.)
ЩРИЗИМАТРОГНБЕЗМРАЛОСНІГУ, ЯКПМБТЛІТОЬТОРЕБЕЗИРПХЛІБАЬБЮ
(Зима без снігу, як літо без хліба.)
IV. Повідомлення теми і мети уроку.
За вікном чарівниця зима. Краса зимової природи надихала письменників. За допомогою художнього слова вони яскраво і точно передавали образи і зимового ранку, і засніженого саду, і поля, і лісу.
Сьогодні на уроці ми ознайомимося з оповіданням Олександра Копиленка “У лісі взимку”.
V. Опрацювання оповідання Олександра Копиленка “У лісі взимку”.
1. Слухання оповідання.
Завдання перед слуханням.
– Які тварини згадуються у тексті?
2. Бесіда за змістом.
– Що цікавого дізналися з оповідання?
– Де миша вирила собі нірку?
– Що робила миша на прогулянці?
– Про яку пташку згадується в тексті?
– Чи знали ви, що дятел не відлітає в теплі краї?
– Знайдіть епізод, до якого підходить ілюстрація.
3. Рубрика “У світі цікавого”.
Тяжко пташкам узимку. У мороз і заметіль птахи замовкають. Вони ховаються у затишні місця і настовбурчують пір’я, від цього їм стає тепліше. Довгу зимову ніч пташки проводять по-різному.
Ворони і галки ночують невеликими зграями у парках, садах, на деревах. Дятли, повзики, синиці ховаються у дуплах. горобці і великі синиці – під дахами, на горищах, біля опалювальних труб. У разі затяжної зими з кожних 10 синиць виживає одна.
Тому потрібно піклуватися про пташок взимку.
– А чи знаєте ви, як дятел будує собі гніздо?
Спочатку дятел шукає собі пару (у лютому, березні, квітні). Потім пара вибирає собі дерево, найчастіше осику чи вільху (з м’якою деревиною), рідше березу, дуб та інші дерева. На стовбурі, на висоті 2-8 метрів від землі, дятли видовбують собі дупло. Самець і самка без утоми довбають по дереву, відриваючи шматочки деревини завдовжки 2-4 сантиметри.
Дупло має глибину 30-35 см.
4. Словникова робота.
Халепа – яка-небудь несподівана, прикра подія; біда, нещастя, неприємність.
Цурка – короткий обрубок дерева; цурпалок.
5. Вправи на вдосконалення навичок читання.
> Читання “ланцюжком”.
> Прочитайте речення про…
– По стовбурах яких дерев поскрипує морозець?
– У що одяглися пташки?
– Яке кубельце зробила собі миша?
– Чим поласувала миша?
– Який у дятла дзьоб?
– Чим займається дятел цілий день?
– Що розповідається про білочку?
VI. Читання і заучування скоромовки.
– Яке буквосполучення повторюється у скоромовці? (-скр-)
– Про які зорі говориться в скоромовці?
– Прочитайте повільно, швидко, дуже швидко, тихо.
– Прочитайте радісно, сумно, сердито, голосно.
VII. Відгадування загадки.
– Прочитайте і відгадайте загадку.
– Які ще загадки можете пригадати, щоб відгадкою було слово “мороз”?
VIII. Підсумок уроку.
– Що нового дізнатися на уроці?
– Чи сподобалось вам оповідання “У лісі взимку”?
– Як ви гадаєте: чи цікаво спостерігати, як живе природа взимку?
– Як люди можуть допомогти тваринам перезимувати?
– Скільки б не було у вас різних справ, забав та веселощів, не забувайте про своїх крилатих друзів. Допоможіть їм, і вони сторицею віддячать своєю працею і піснями.
ІХ. Домашнє завдання.
Поспостерігати за поведінкою пташок чи за зміною погоди у себе за вікном або у дворі і скласти усну розповідь.