У сучасному житті, не відстаючи від темпу технічного прогресу, відбуваються й культурні, і морально-етичні зміни в суспільстві. Одночасно із цим змінюється й наша мова. Проте яких би змін не випробовувало суспільство або наука, є деякі аспекти життя, які не повинні зникати або видозмінюватися. На мою думку, до них потрібно віднести й культуру мовлення. Ще із древніх часів уміння правильно говорити вважалося невід’ємною частиною виховання.
У перших навчальних закладах Древньої Греції ораторське мистецтво вважали однієї із семи головних
Багато хто з нас неправильно ставлять наголосу в словах, неправильно вимовляють звуки, “ковтають” фрази й часточки слів.
Крім того, недарма з’явилося поняття ” слова-паразити”. Іноді через ці нескінченні слова-паразитів ми не можемо зрозуміти, що хоче сказати людина, не говорячи вже про те, що на висловлення коротенької думки він витрачає втроє більше часу (поки людина перерахує всі свої “ну”, “отож”,
У школі на уроках розвитку зв’язного мовлення ми вчимо правильно й зрозуміло висловлюватися, дотримуючись при цьому лаконічності. Іноді ми влаштовуємо цікаві дискусії на актуальні для нас теми, зачіпаємо навіть філософські питання! На мою думку, такі уроки дуже корисні й кількість їх потрібно збільшити
Я спробувала звертати увагу не тільки на зміст висловлень, а й на манеру мовлення моїх ровесників, родичів і просто людей на вулиці. І один раз мені здалося, що ми розмовляємо на різних мовах! Це так званий сленг. Як влучно помітив Карл Сенберг, “сленг – це мова, що зняв костюм, плюнув на руки й узялася за роботу”.
Так, але іноді люди старшого покоління просто не розуміють своїх онуків. На мою думку, немає нічого поганого в існуванні сленгу або в тім, що молодь користується ним, проте, кожний повинен уміти висловлювати свої думки літературною гарною мовою.
Адже використання синонімів, а не звичайних нейтральних слів, робить наше мовлення яскравіше. А людини, що має гарна вимова, висловлюється ясно й лаконічно, просто приємно слухати. Якщо ж він говорить правильні речі, але має низьку культуру мовлення, з ним важко відразу погодитися, навіть якщо вистачить терпіння дослухати його густо пересипають ненормативною лексикою мовлення до кінця. Є відоме російське прислів’я: “Хто ясно мислить, той ясно викладає”.
Це, безумовно, правильно.
Я вважаю, що чистота мовлення є настільки ж очевидною необхідністю, як, наприклад, чистота приміщення. Ніхто адже не буде жити в засміченій квартирі, якщо можна забрати в ній і привести порядок. Так само кожний повинен “навести порядок” у власних думках і у власному мовленні. Тоді спілкування стане набагато ефективніше, а головне, набагато приємніше для всіх нас