Воля и труд человека дивные дива творят.
М. Некрасов
Класики залишили нам багато мудрих висловлювань про працю, про її красу і принесену нею радість, про її необхідність і користь: “Праця створила саму людину” (К. Маркс), “Праця облагороджує людину” (В. Бєлінський), “Без праці не може бути чистого і радісного життя” (А. Чехов), “Тільки в праці велика людина” (М.
Горький). Вікова народна мудрість утілена в безлічі прислів’їв і приказок: “Праця годує, а лінь псує”, “Щоб рибу їсти, треба в воду лізти”, “Терпінням
Усе, що оточує нас, крім природи, створено розумом і руками трудівників. Учені тому і змогли написати історію людства, що кожне покоління залишало після себе плоди своєї праці.
Заводи-гіганти і надглибокі свердловини, повітряні і морські лайнери, нафтові і газові вишки на землі й у морях, автомобілі, що заполонили вулиці міст, електроніка й атомні реактори, поля, які колосяться, і череди на луках – усе це людина створила, щоб жити, мати дах над головою, хліб і тепло. Але мене більш
Нещодавно я був у Києві. Знайомився з містом, його архітектурними пам’ятниками. Оглянув Софію, Лавру, але найсильніше враження залишилося від відродженого не так давно комплексу Михайлівського золотоверхого собору.
Сам собор, дзвіниця і відлиті за старими зразками дзвони, соборна площа з пам’ятниками… Скільки праці, кропіткої, вдумливої, скільки душевного тепла вкладено, щоб відродити цей шматочок нашої історії!
Чудом з рукотворних чудес, що дійшли до наших днів, вважаються піраміди єгипетських фараонів. Дотепер, незважаючи на величезну дослідницьку працю багатьох поколінь учених, ця кам’яна сторінка історії людства не прочитана. Питання про те, як їх могли побудувати в ті далекі часи, залишається загадкою.
Поки ясно тільки одне: вони створені тяжкою працею людей, що працювали протягом багатьох років. Стоять століттями піраміди, як вартові пустелі, оберігаючи свою таємницю…
Дуже хочеться побачити Петергоф і Версаль. Про палаци, сади і фонтани Петергофа я багато читав, бачив документальні фільми. Про Версаль же знаю з французьких романів і історичних фільмів. І Петергоф, і Версаль мені здаються верхом досконалості серед багатьох палацових і паркових споруд. Як геніально задумано! Єкатерининський палац Петергофа, його фонтани, канали, статуї – усе було зруйновано фашистами під час Другої світової війни, а цінності вивезені (“Бурштинову кімнату” палацу дотепер шукають). Сьогодні ж Петергоф сяє первозданною красою.
Праця, вкладена в його відновлення, – це не менш важлива сторінка людської історії, ніж саме будівництво. Піраміди, Петергоф, Версаль – з “дивних див”, створених руками людей, що відбивають окремі епізоди історії, це мені хотілося б побачити в першу чергу.
Замилування, схиляння і величезну подяку викликає в усіх нас праця селянина, землероба, нашого годувальника. Ровесник, ти бачив коли-небудь пшеничне або житнє зернятко? Сухе, неживе, несмачне і дуже маленьке… Найбільше з див – це зазеленіла земля, куди трудівники вкинули тисячі таких насінин.
Шлях від цього зерна до здобної булочки, купленої в сусідньому кіоску, оплачений важкою працею.
Тільки та праця, що спрямована на загальну користь, на благо людської спільноти, вписує сторінки в історію людства, створює “дивні дива”. Саме вміння і бажання трудитися – справжній скарб роду людського.