І. Історія написання твору У. Самчука. (Роман-хроніка У. Самчука “Марія” відтворює найскладніші етапи історії перших десятиріч XX століття – революція 1905 року, імперіалістична війна 1914 року, революція 1917 року, громадянська війна, голодомор 1932-1933 років. Автор показав, як ці історичні події вплинули на життя жінки з ім’ям Божої Матері, як трагічно змінили це життя.) ІІ. Глибокий сум У. Самчука за долю України. 1. Символіка роману. (Образ Марії – символ багатостраждальної матері-України.
Марія уособлює страждання всіх матерів України,
Загинули всі діти, Корній вбиває Максима, який відступився від роду, і сам іде вмирати в поле із старим собакою. Нарешті, вмирає і сама Марія. Весь рід Марії загинув. Такий трагічний кінець – наслідок глибокого болю письменника за майбутнє України.) ІІІ. У. Самчук – український Гомер XX століття. (Виходець із селянської родини, Улас Самчук за життя став класиком художньої розповіді про українське село, з його історією і майбутнім.
Тетралогія “Волинь”, роман-хроніка “Марія”, трилогія “Ост”, роман “Кулак” – це правдиві картини з життя українського селянства. За титанічний шлях письменника в українській літературі його називають “українським Гомером XX століття”.)