Новела – улюблений жанр письменника Григора Тютюнника. Григір Тютюнник вважав, що новела стоїть до поезії найближче. Тому більшість йокі творів – це невеликі оповідання. У короткій новелі він умів повно розкрити внутрішній стан героя. Сучасне село – найглибший біль письменника.
Новели “Кленовий пагін”, “Вуточка”. Старенькі, наче забуті Богом і людьми, герої до останніх днів чекатимуть звільнення від своєї фатальної самотності. Хоча саме це чекання тримиг їх на цій землі. (Найболючіша проблема, порушена у творі, І це стан
У творі розкрито суть міщанства, показано ті негативні зміни в народному характері, які відчутно далися взнаки за останні десятиріччя.
“У Кравчини обідають”. Розповідь про життя й побут сімейства Юхима Кравчини. За звичайними побутовими подробицями прочитується стиль життя цілої родини, її традиції, стосунки між домочадцями, їхні звички, уподобання. “Поминали Маркіяна”, “Три плачі над Степаном”, “Дядько
Це зворушлива лірична оповідь про перше кохання, незабутню ранню весну, коли у гіллі “зав’язуються дрібні, мов роса, прозеленкуваті крапельки – зав’язь. Зав’яззю є перше кохання юних Миколки і Соні, сором’язливих і чистих, прекрасних у своїй наївній щирості.
“Три зозулі з поклоном”. Згадка про репресованого батька. Новела присвячена найвищому людському почуттю – любові, яка входить у серце без дозволу і залишається там назавжди.
Герої новели Марфа, одружена жінка, яка кохала Михайла, Софія – дружина Михайла та сам Михайло сподівалися на щастя й кохання. Але марно. До всіх них линули “зозулі з поклоном”. Григір Тютюнник – правдивий, безкомпромісний, сміливий митець.
У новелах митця – правда життя. Він розкриває вічні людські проблеми: для чого людина живе на землі, що таке любов і щастя. Він умів кількома штрихами розкрити внутрішній стан героя, показати високі почуття чи ганебні явища. Говорив також про серйозні деформації не тільки в соціальному устрої, а й у національному українському характері.
Говорив про це відверто й сміливо.