Творчість Сергія Олександровича Єсеніна багатогранно. Він створив шедеври любовної й пейзажної лирики, його герой був і хуліганом, і полум’яно закоханим, і просто п’яним гулякою. Але Єсенін – споконвіку російський поет, і основний мотив у його творчості – Батьківщина.
Російська земля – це, насамперед, природа, красота рідного краю. Для Єсеніна Русь – “малинове поле й синь, що впала в ріку”.
У його поезії відчувається восторженность гармонією й величчю природи. Єсеніна зачаровує неповторність рідного краю: Той, хто
Здається, слова йдуть із самого серця, вони заворожують своєю щирістю. Чирического героя його поезії неможливо представити поза рідним селом, природи. У міркуваннях поета про російську землю присутні релігійні мотиви. Вони не тільки у вигляді
Доля Росії у творчестве Єсеніна повторює біблійний сюжет: Снеги, білі снеги – Покрив моєї батьківщини – Рвуть на частині, На хресті висить Її тіло, Гомілки доріг і пагорбів перебиті…
Але не тільки високі поняття ідеалізує Єсенін. Часом він описує фрагменти сільського життя, доторие, на перший погляд, не коштують кисті художника, але в які, однак, полягає принадність росіянці глухомані, її особливий, неповторний колорит: Я дуже люблю Батьківщину! Хоч є в ній сумуй вербова ржавь.
Люблю свиней забруднені морди И в тиші нічний дзвенячий голос жаб… Єсеніну близький мир, освячений важким селянским працею, що оспівує поет: Кожна праця благослови, удача! Рибалці – щоб з рибою невода, Орачеві – щоб праця його й шкапа Діставали хліби на роки.
Не тільки гордість за рідну землю присутня в лірику поета, але й біль, і страх за долю росіянці деревни: Стара избенка Горя й турбот, Часто плаче хуртовина У твоїх воріт. Часто лунають За твоєю стіною Скарги на бідність, Пісні звук глухої. Бачачи необхідність змін, Єсенін оспівує революцию й “капітана планети” – Леніна.
Однак і підлоганостью з революцією погодитися, до кінця прийняти її поет не може. У віршах двадцятих років про алевиття Росії звучить іронія, а часто й страх за Росію. Єсенін – глибоко національний поет. Він тонко чувствовал музику Росії.
Його талант, розум, доля нерозривале пов’язані з життям Батьківщини. Без її поет не мислить свого життя: Якщо крикне рать свята: “Кинь ти Русь, живи в раї!” Я скажу: “Не треба раю, Дайте батьківщину мою”.