Справжні людські якості (за творами Роберта Бернса) Роберт Берне – відомий поет не тільки у себе на Батьківщині, в Шотландії, але і у всьому світі. Рядки з його віршів стали для шотландців гаслами, а багато віршів Берне задумав як пісні, і тепер їх співають не тільки на його батьківщині.
Поезія Бернса проста, але дуже витончена і повна життєвих сил і веселості, вона близька до народних пісень і балад.
Сина селянина все життя цікавили людська суть, поняття про мораль, багата бідність або навпаки, бідне багатство. Вірш “Чесна бідність”
Вірш “Чесна бідність” написано на мотив народної пісні, тому його серйозний текст поєднується з шотландською веселістю. Завзята легкість ритму служить своєрідним акомпанементом глибокому сенсу вірша.
Берні у вірші закликає не соромитися своїй бідності. Людина, залежна від грошей, багатства, не може бути оцінений як людина розумна. Цей вірш співзвучний із російською примовкою: “Зустрічають за одягом, проводжають за
Це гордість і багатого, і бідного. Розумом неможливо нагородити, розплатитися, його неможливо купити. Ордени, стрічки, дорогий одяг – це не показник розуму.
Хто у Бернса “одягнений в шовки і вина п’є”, – дурень і шахрай.
Бернс оптимістичний у своїх поглядах:
Настане день, і година проб’є
Коли розуму і честі
На всій землі черга прийде
Стояти на першому місці.
Іноді здається, що час, про який Берне мріяв, ще не наступив. Прагнення людей жити краще – природне, але прагнення жити краще за рахунок тих, що оточують – прикмета нашого часу. Розумні люди сьогодні животіють, а в честі той, хто хитріший, сильніше фізично, у якого міцніше нерви. Сподіватимемося:
Що буде день
Коли довкруги
Всі люди стануть брати!
А людські якості тоді дійсно поціновуватиметься по гідно.