СЕРБСЬКА НАРОДНА БАЛАДА “СМЕРТЬ МАТЕРІ ЮГОВИЧІВ”

СЕРБСЬКА НАРОДНА БАЛАДА “СМЕРТЬ МАТЕРІ ЮГОВИЧІВ”

У слов’янських народів була власна епічна традиція поєднання билинності (героїчних оповідей про воєнну звитягу богатирів) та пісенного характеру балад. Так само, як і українська козацька дума, сербська народна балада будувалася на основі історичних подій чи фактів. У ній розповідалося про славних мужів, які захищали свою землю й християнську віру від чужинців. Для прикладу наведемо цикл героїчних пісень, присвячених битві слов’ян з турками на Косовому полі й загибель Сербського

королівства. У фольклорі Косово стало полем символічного протистояння космічного масштабу.

Головні герої епічного циклу – мужні, шляхетні, сильні духом, переконані у справедливості своєї справи сини й доньки рідної землі. їх імена відомі кожному сербу: славний Марко Королевич, князь Лазар і його дружина Милиця, воєвода Юг-Богдан і його дев’ять синів. Вони загинули на полі бою, але народна пам’ять зберегла навіки їхні імена.

Драматичний зміст балади посилювався введенням фольклорних образів або окремих художніх деталей-символів. Соколині очі та лебедині крила матері символізували ідею захисту

власної дитини та піклування про родину, зозулин спів – ідею самотності молодої жінки-удовиці. Балада запозичує фольклорний образ, проте додає йому символічного, звучання (ворон-крук сповіщає про смерть). З фольклору запозичені й окремі мотиви. Так, мотив смерті на полі бою молодого воїна розвивається і доповнюється темами смертельного смутку матері й невтішності дружини.

Повторення окремих художніх образів, нагромадження художніх деталей також свідчать про зв’язок балади з фольклором.

Особливу роль відіграє символіка чисел. Так само, як і в казці, у фольклорній баладі використовуються магічні числа: три, п’ять, сім, дев’ять (дев’ять добрих коней, дев’ять лютих левів, дев’ять воїнів на тлі). Фольклорність і казковість потрібні для відтворення легко впізнаваних психологічних рис свого народу: мати не виказує свого горя, тримає в собі гіркі сльози. Трагічний сюжет зосереджений на зовнішніх подіях, що супроводжують звістку про смерть дорослих дітей-воїнів.

Проте окремі слова й епізоди в тексті балади (мати тихесенько розмовляє з білою рукою сина, не зроняє жодної гіркої сльози) допомагають відчути прихований внутрішній драматизм.

Запитання

1. Що таке фольклорна балада? Що її поєднує з козацькою думою?

2. Розкрий зв’язок фольклорної балади з казкою.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.00 out of 5)

СЕРБСЬКА НАРОДНА БАЛАДА “СМЕРТЬ МАТЕРІ ЮГОВИЧІВ”