ЧАСТИНА ШОСТА ОБРАЗ МАЙБУТНЬОГО В ЛІТЕРАТУРІ
РОЗДІЛ 2 НОВІ ОБРІЇ ЛІТЕРАТУРНОЇ ФАНТАСТИКИ
Літературна розминка
1. Пригадайте фантастичні твори про космічні мандрівки. Як у цих творах зображено позаземні світи?
2. Чим, на вашу думку, наукова фантастика відрізняється від інших різновидів фантастичної літератури?
Ім’я Роберта Шеклі добре відоме прихильникам літературної фантастики. Перу цього письменника належать десятки романів і повістей. Декілька його творів було екранізовано, а деякі – зокрема, роман “Координати
Коли Шеклі запитали, який винахід є найнеобхіднішим для людства, він промовив лише два слова: “Людське серце”. Цю просту й мудру водночас відповідь американського письменника-фантаста можна вважати гаслом його творчості.
Роберт Шеклі народився 16 липня 1928 р. в Нью-Йорку, дитинство і юність його минули в місті Мейплвуді. Після закінчення школи Робертпрацював розсильним, буфетником, садівником, а в 1946-1948 pp. у складі американських військ як редактор полкової газети перебував у Кореї. Далі були роки навчання
Потім – робота на авіаційному заводі, яка, утім, тривала недовго, адже успішні публікації переконали автора-початківця присвятити себе творчості, якою він марив змалечку.
У 1950-х роках Шеклі став відомим як автор яскравих фантастичних оповідань. Багато з них увійшло до бібліотеки найпопулярніших творів наукової фантастики.
РОБЕРТ ШЕКЛІ
Літературознавча довідка
Наукова фантастика – різновид художньої літератури, основною темою якої є дослідження й прогнозування наслідків досягнень науково-технічної думки. Сюжети таких творів зазвичай побудовано на певному науковому припущенні. Змальовуючи фантастичні картини майбутнього, письменники-фантасти, як правило, розкривають реальні проблеми сучасного суспільства.
Найкращі твори наукової фантастики порушують вагомі морально-філософські питання. До таких, зокрема, належать книжки Веллса, Беляева, Бредбері, Азімова, Шеклі, братів Стругацьких та інших.
Консультація професора філологова
Наукова фантастика – це не лише різновид художньої літератури, а й потужний літературний рух з власними часописами, сайтами, з’їздами шанувальників і палкими дискусіями. Колись у науково-фантастичних творах ішлося про новітні відкриття й винаходи. Однак нині, коли досягнення науки й техніки випереджають найбурхливішу фантазію, письменники здебільшого зосереджують увагу на дослідженні людського суспільства.
Слово “наукова” у визначенні різновиду фантастичної літератури із часом набуло нових значень. Сучасна художня фантастика не лише розповідає про наукові досягнення, але й активно користується окремими науковими методами, як-от: розробкою гіпотез, розумовим експериментом тощо.
Літературна кухня
Характерні ознаки творів Р. Шеклі
Фантазії Шеклі оригінальні й дотепні. Так, невтримна уява письменника “створила” зореліт, члени екіпажу якого водночас є його “складовими” (разом вони утворюють злагоджений “біомеханізм”). Не менше вражає і образ кібернетичного суспільства, яке ловить злочинців з допомогою електронного “стерв’ятника”, а згодом переживає “кінець світу”, що супроводжується битвою кіберангелів з кібердемонами.
А ще Шеклі вигадав досконалу суперзброю, виготовлену з людської агресії…
Ці та інші картини насичені сумним гумором і водночас цілком серйозним змістом, який вияскравлює і небезпечні глибини людської свідомості, і можливі загрози наукових відкриттів, і певні філософські питання. Завдяки цьому твори Шеклі наближаються до притч, пройнятих глибокою тривогою за долю людини.
Перевірте себе
1. Що ви знаєте про життя й творчість Шеклі?
2. Схарактеризуйте фантастичні твори цього письменника.
3. Дайте визначення поняття “наукова фантастика”.
4. Подискутуйте! Перечитайте подану на початку розділу відповідь Шеклі на запитання, який винахід є нині найпотрібнішим. Як ви зрозуміли думку письменника?
Чи погоджуєтеся ви з нею? Прокоментуйте свою відповідь.