Мета: розкрити красу і своєрідність поезії П. Тичини; навчати розуміти поетичну мову, уявляти описані картини; розвивати спостережливість, творчу уяву, чуття поетичного слова, асоціативне мислення; виховувати любов до художнього слова.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1. Робота над скоромовкою
Гучний голос глухар має,
Голосисто він співає.
Голосний свій спів не слуха,
Бо глухий – не миє вуха!
Грізно гримить у гаї.
Горобці зібрались в зграї.
Глухар змок, голівку чуха:
“Гарний
2. Робота над чистомовкою
Ок-ок-ок – тихо падає сніжок.
Ло-ло-ло – все подвір’я замело.
Ам-ам-ам – їсти нічого пташкам.
Мо-мо-мо – ми їм крихіток дамо.
Ки-ки-ки – будуть раді всі пташки.
3. Гра “Незвичайні перетворення”
– Виконайте дії і прочитайте слова.
Зір + а – іра + ай + чин – ин + еня = (зайченя).
Дар – ар + ів + чис – с + на = (дівчина).
Рус + і – усі + ома + шке – е + а = (ромашка).
III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Робота в групі. Гра “Дуель”
Учні в парах ставлять запитання одне одному за змістом прочитаного тексту
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Послухайте вірш. Який він за настроєм?
Вечір. Тихо, ясно…
Зірочка зоріє…
Із садочка красно
Пахощами віє;
Стелються сутіні,
Тумани лягають;
Кетяги з калини
В вікна зазирають.
Михайло Старицький
– Тихий, привітний вечір заходить у гості до кожної оселі, засвічує вогники…
Навкруги тиша і спокій.
Сьогодні ми будемо читати вірш Павла Тичини про настання вечора.
V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Опрацювання вірша Павла Тичини “Пастелі” (с. 101-102)
1) Словникова робота.
– Прочитайте пояснення значень слів пастелі і флейта (с. 101).
Цікаво знати!
Флейта є одним з найдавніших музичних інструментів. Прабатьком флейти можна назвати звичайний свисток, що з’явився ще в древніх народів, і у ті часи був здебільшого не музичним інструментом, а іграшкою або пристосуванням для виконання релігійних магічних обрядів, як наприклад, в індіанців Північної і Південної Америки, що виготовляли свистки з глини, кістки і дерева.
Перша знайдена флейта мала чотири отвори і була виготовлена з кістки неандертальцем.
– Послухайте звучання флейти (лунає аудіозапис).
Фізкультхвилинка
Шумить вітер, шумить ліс.
Тихо лісом ходить лис.
Заховався зайчик в кущ.
Із куща піднявся хрущ.
Не хитайте ви куща,
Не лякайте-но хруща.
Хай росте угору ліс,
Не чіпа хай зайця лис.
Тільки вітер: “Шу-шу-шу!”
Сядьте тихо, вас прошу.
2) Гра “Рибки”.
Самостійне мовчазне читання вірша учнями
– Який пейзаж змалював поет?
– Чи погоджуєтеся ви з думкою, що від створеної у вірші картини віє спокоєм?
– Як поет розповів про настання вечора?
– На чому наголошують слова навшпиньках підійшов?
– Визначте, голосно чи тихо, швидко чи повільно потрібно читати вірш “Пастелі”?
3) Конкурс на краще виразне читання вірша учнями.
– Які уособлення використав автор у вірші?
4) Гра “Диктор телебачення”.
Учні читають вірш, періодично відриваючи погляд від тексту, щоб подивитися на “глядачів”.
– Які дієслова вживає автор, говорячи про вечір?
Вечір (що зробив?) … підійшов, прослав, ліг.
2. Опрацювання картини Архипа Куїнджі “Червоний захід на Дніпрі”
– Розгляньте картину Архипа Куїнджі “Червоний захід на Дніпрі”.
– Що зобразив художник на картині?
– Що він намалював у центрі картини? вдалині?
– За допомогою яких кольорів художник зобразив вечір?
– Який настрій вони створюють?
– Знайдіть у вірші рядки, які могли б стати другою назвою картини.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– З яким твором ознайомилися на сьогоднішньому уроці?
– Які слова вірша вам найбільше запам’яталися?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Виразно читати вірш. Намалювати ілюстрацію до нього.