ТВОРИ З УКРАЇНСЬКОЇ ЛІТЕРАТУРИ
Образ юної українки (за повістю “Орли”)
І варіант
У повісті “Орли” Богдан Лепкий зображує життя українського народу в той час, коли після смерті гетьмана Івана Мазепи був обраний гетьманом Пилип Орлик. Але Москва не хотіла давати волі Україні, а тільки ще більше захоплювала владу над нашими землями та людьми.
Однією з головних героїв повісті є дівчина Орися. Вона – дочка сотника Тригуба. Батько дуже її любить, бо вона, “мов ясний промінь, що крізь темні хмари продереться і розкаже
В сотника є гордість і її він намагається передати дочці. Коли Петро їде, щоб стати козаком та боротися за волю, Орися вірно його чекає. Хоч “посумнів цілий світ у очах”. Вона “хоч молода, а вже хазяйнує”.
Матері у неї нема і вона хазяйка всьому: “і хата на її голові, і город, і корови”. Коли до села приїхав
Він пішов і не повернувся. Орися залишилася сама. Але дух українки незламний.
Вона ніби “підмінилася”, “ніхто не міг її пізнати”. Не плаче, не нарікає, не бентежиться, “козачка, сотника Тригуба донька!” Коли “москалі” зробили спробу викрасти її, вона
Не боялась: “Не страх обгортав її, а лють переповнювала серце, злість”. Вона винайшла в собі сили чинити опір і так сильно здушила ворога за горло, що він захитався, спотикнувся й горілиць повалився на землю”. А тут і поміч підійшла. Дівчина, коли залишилась сама, читала книги.
Вона дякувала батькові, що навчив її читати. Бо “книжка – це не лише вірна, а й мудра подруга”. Поки читала, з’явився й Петро.
Приніс звістку про батька, пообіцяв повернутися і одружитися з Орисею.
Отака юна українка Орися – смілива, горда, розумна, вірна. Мені сподобалась ця дівчина. У нас в Україні всі дівчата та жінки такі – вродливі, розумні, сміливі.
Тільки така жінка може виховати з сина такого ж сильного, сміливого, розумного чоловіка.