Мабуть, скільки існує людство, стільки й оспівує воно жінку матір, стільки й звертається до неї зі своїми піснями і молитвами возвеличуючи її ім’я. Велика кількість світових шедеврів мистецтва присвячена саме матері – рідній матусі, Матері Божій, Матері Всесвіту – Мадонні. Український письменник XX століття Іван Драч після аварі на Чорнобильській АЕС відчув, що має сказати щось нове про матерів, те, чого людство ще не знає. У своїй поемі “Чорнобильська мадонна” він створив узагальнений образ Матері-Мадонни, образ, що поєднав у собі
Поет прагне намалювати матір: Як малювали на задану тему богове мистецтво, Протягом тисячоліть – від Рубльова до Леонардо да Вінчі Від Вишгородської мадонни і до Сікстинської, Від Марії Оранти і до атомної японки… Головним символом поеми є мати. У творі цей образ маг декілька іпостасей, переживає кілька перевтілень. Спочатку це Атомна мадонна з канадської листівки Василя Курилика: “Це прийде безжалісно до жінки з дитиною, до матері з немовлятами саме в той день…”.
Далі – це Солдатська мадонна, що залишає сліди босих ніг на піску біля саркофага. Іван Драч
Дівчина усвідомлює, що їй нелегко буде стати матір’ю через цю аварію, а, можливо, вона взагалі не зможе виконати свою величну місію – бути Матір’ю. Так нереалізоване материнство однієї жінки стає у поемі символом украденого у всього людства майбутнього. Переживання щодо спроможності народити дитину змінюються картиною, що постає перед читачем у розділі “Хрещатицька мадонна”. Молоду жінку, що нездатна продовжити себе в нащадках, що не може стати матір’ю, і від того божевільну, зображує у цьому розділі Іван Драч.
Він порівнює її із Шевченковою Катериною. Щоб підкреслити її тяжкий фізичний і психологічний стан, автор каже, що “спеленуте ніщо” несе жінка в руках замість дитини. Що може бути страшніше? В “Епілозі” створено образ-символ Божої Матері, який стає уособленням, втіленим закликом до відповіді за її трагедію, за трагедію людства: Вона дивиться, дивиться в душу.
Вона палить очима до дна…. Будемо сподіватися, що її погляд буде завжди перед очима сильних світу цього, і вони більше ніколи не припустять трагедії, подібної до Чорнобильської.