УСІ УРОКИ СВІТОВОЇ ЛІТЕРАТУРИ 11 клас
II семестр
УЗАГАЛЬНЕННЯ ТА СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
УРОК № 67
Тема. Найвидатніші здобутки світової літератури XIX ст. (доби реалізму та раннього модернізму)
Мета: допомогти учням пригадати, систематизувати й узагальнити знання про найвидатніші здобутки світової літератури XIX ст.; розвивати навички аналізу, систематизації та узагальнення ознак художніх творів, літературних напрямів і стилів, удосконалювати вміння висловлювати свої думки та аргументувати їх; виховувати повагу
Обладнання: ” портретна галерея ” письменників XIX ст., виставка їхніх творів, ілюстративні матеріали.
Тип уроку: систематизація та узагальнення знань.
ХІД УРОКУ
I. Мотивація навчальної діяльності учнів
Учитель. Реалізм, паростки якого проросли ще в далекі часи античності, Просвітництва, елементи якого були присутні майже в усіх наступних літературних напрямах і стилях, у XIX ст. досяг свого найвищого розквіту, і це підтверджується творчістю таких знакових письменників, як Ф. Достоєвський, Л. Толстой, Стендаль,
II. Оголошення теми й мети уроку
III. Актуалізація опорних знань
1. Змалювання “віртуального портрета” літератури ХVІІ-ХVІІІ ст.
2. Розповіді учнів про літературний твір, що справив найглибше, найсильніше враження
IV. Систематизація й узагальнення вивченого про світовий літературний процес XIX ст.
1. Слово вчителя
– Реалізм прагнув відтворити й дослідити реальний світ і реальну людину. Але, як говорив Ф. Достоєвський, “фотографічний знімок і відображення в дзеркалі – далеко не художній твір”. Тому справжній митець не може обмежуватися лише віддзеркаленням навколишнього життя з “фотографічною правильністю” та “механічною точністю”: він позначає своє творіння відбитком власної особистості, обирає найтиповіше, наділяючи його разом із тим індивідуальними рисами.
Письменник-реаліст досліджує не стільки соціальні, біологічні закони, скільки моральні, щоб показати, чого не повинно бути в людських взаєминах, примусити читачів повірити в гуманістичні ідеали, у “любов до ближнього”.
2. Визначення приналежності творів авторам
Поєднайте письменників та їхні твори.
1) Ф. Стен даль | А) “Анна Кареніна” |
2) О. де Бальзак | Б) “Скрипка Ротшильда” |
3) Ч. Діккенс | В) “Пампушка” |
4) Ф. Достоєвський | Г) “Червоне і чорне” |
5) Л. М. Толстой | Д) “Гобсек” |
6) А. Чехов | Е) “Злочин і кара” |
7) Гі де Мопассан | Ж) “Пригоди Олівера Твіста” |
Для довідок: 1 – г; 2 – д; 3 – ж; 4 – е; 5 – а; 6 – б; 7 – в.
3. Клоуз-тести (або: “Дайте швидку відповідь”)
1) Кумир молоді XIX ст. (Наполеон).
2) “Золота доба” європейського роману (XIX ст.).
3) Назва твору – символічні кольори (“Червоне і чорне” Стендаля).
4) Антитеза як назва твору – (“Злочин і кара” Ф. Достоєвського).
5) Живоглот – це… (Гобсек, герой однойменного твору Бальзака).
6) “Усі щасливі сім’ї схожі між собою, кожна сім’я нещасна по-своєму” – це початок роману… (“Анна Кареніна” Л. Толстого).
7) Вірш М. Некрасова, у заголовку якого – число. (“Трійка”)
8) Зображення “діалектики душі” героїв характерне для творів… (Л. Толстого).
9) Хто із героїв роману піднявся в житті з найглибших “низів” до найвищих у моральному сенсі верхів? (Олівер Твіст із твору Ч. Діккенса)
10) Людина, яка всього боялася, девізом якої було “Как бы чего не вышло!”. (Бєліков із оповідання Чехова “Людина у футлярі”)
11) Російський поет, який відчуває себе “духовним побратимом” Т. Шевченка. (М. Некрасов)
12) Герой, для якого муки совісті, розчарування у своїй ідеї стали важчими за покарання від суспільства, і він сам на себе заявив у поліції. (Раскольніков із роману Ф. Достоєвського “Злочин і кара”)
4. Розв’язання проблемних питань
У чому помилки:
– Жульєна Сореля;
– Родіона Раскольнікова;
– Гобсека;
– Анни Кареніної?
Хто винен в їх трагічній долі? Який із цих образів уважають “вічним образом” у світовій літературі?
5. Виразне читання віршів В. Вітмена, Ш. Бодлера, П. Верлена, А. Рембо (за вибором), висловлення читацьких симпатій
Учитель. У другій половині XIX ст. починається нова, ранньомодерністська доба в літературі.
6. Визначення приналежності творів авторам
Поєднайте назви творів, збірок з їх авторами.
1) В. Вітмен | А) “П’яний корабель”, “Голосівки” |
2) Ш. Бодлер | Б) “Поетичне мистецтво” |
3) П. Верлен | В) “Квіти зла”, “Альбатрос” |
4) А. Рембо | Г) “Листя трави”, “Пісня про себе” |
Для довідок: 1 – г; 2 – в; 3 – б; 4 – а.
7. Ознаки натуралізму в романі Е. Золя “Кар’єра Ругонів”. Висловлення учнями симпатій щодо героїв твору
8. О. Уайльд і його роман “Портрет Доріана Грея”. Висловлення учнями міркувань про причини незвичайності твору, його моральні уроки
9. Підсумки й узагальнення вчителя
V. Домашнє завдання
Характеризувати літературний процес XIX ст., його особливості та вершинні досягнення. Визначити свої читацькі симпатії.
VI. Підсумки уроку
Інтерактивна вправа “Займи позицію” (з обгрунтуванням)
– Чи справді XIX ст. можна назвати “золотої добою” літератури?
Так
Частково
Ні