Мудрість сивого патріарха: афоризми Л. Толстого

Російський письменник, філософ Лев Толстой народився у Ясній Поляні Тульської губернії. Саме там була написана більша частина його всесвітньо відомих творів. Загалові відомі його романи і повісті та ще принципи його світобачення, Що дістали назву “толстовство”.

Однак Толстому належать філософсько-релігійні праці, спрямовані на моральне удосконалення людини, виявлення зла. Автор закликав не вдаватися до спротиву злу шляхом насилля. “Сутність усякої віри, – писав Толстой, – полягає у тому, що вона надає життю такого сенсу,

який не знищується смертю”.

Талановитий письменник і філософ багато розмірковував над сутністю людини, над долею суспільства і віри в її житті. Толстой писав: “Людина може служити поліпшенню суспільного життя настільки, наскільки вона у своєму житті виконує вимоги свого сумління”. А ще він неодноразово підкреслював, що людина не може існувати поза суспільством. “Людина, – писав автор грандіозної епопеї “Війна і мир”, – яка відділяє себе від інших людей, позбавляє себе щастя, адже що більше вона відділяє себе, то гірше її життя”. Із цим важко не погодитися.

Я вважаю, що щастя можна відчути

в оточенні людей. Щастям не можна потай і на самоті насолоджуватися. Щастя треба розділити з тими, хто тебе розуміє.

З усіх куточків Росії та світу до Ясної Поляни стікалися шанувальники творчості письменника, якого вони вважали духовним наставником. Якось Толстой розповів притчу про те, як одну молоду дівчину спитали, яка найголовніша людина, який найголовніший час і яка найпотрібніша справа. Подумавши, дівчина відповіла, що найголовніша людина – це та, з якою ти цієї миті спілкуєшся, найголовніший час – у якому ти зараз живеш, і найпотрібніша справа – зробити добро тій людині, з якою кожної даної хвилини маєш справу.

Є ще одна вагома частка у творчому доробку Толстого – сповідальна публіцистика. Вона дає розгорнуте уявлення про його душевну драму. Зображуючи картини соціальної нерівності, Толстой жорстко ставив перед суспільством питання сенсу життя і віри, піддавав критиці всі державні інституції, іноді впадаючи у крайнощі, бо заперечував науку, мистецтво, суди, шлюби, досягнення цивілізації. “Якщо дикун перестав вірити у свого дерев’яного бога, – мудро зазначав Толстой, – то це не означає, що Бога немає, а тільки те, що Бог не дерев’яний”.

Соціальна декларація Толстого спирається на уявлення про християнство як про моральне вчення, а етичні ідеї християнства перебувають, за Толстим, у гуманістичному руслі, що є основою всесвітнього братства людей. За подібні погляди на початку XX сторіччя письменника відлучили від церкви, що викликало неоднозначну реакцію суспільства. Але на той час вже були написані найграндіозніші твори, які розійшлися по світу мільйонними накладами.

Геній Толстого пробив собі шлях до людських сердець, і жодне рішення Синоду вже не могло зупинити цю могутню ходу..

Є і в мене улюблений афоризм Толстого: “Всі думки, які мають величезні наслідки, завжди прості”. Хіба не геніально сказано!


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 2.50 out of 5)


Мудрість сивого патріарха: афоризми Л. Толстого