Патріотичні пісні відбили титанічну бон ротьбу українського народу проти соціальні ного і національного гноблення, проти зовнішніх і внутрішніх ворогів! У XV-XVІ ст. український народ зазнав тяжкого лиха від турецько-татарських нападників, що яскраво відбилося в піснях цього пріоду. У одній з найдавніших звучить оголена реалістична розповідь про варварство турків і татар:
За річкою вогні горять, Там татари полон ділять Село наше запалили І багатство розграбили. У поширеній пісні “Зажурилась Україна” не лише змальовано кар тину безчинства
Найдавніші патріотичні пісні донесли до наступних поколінь весь драматизм епохи. Нескорений народ у складній ситуації був спроможний на організований опір. На захист Вітчизни від ворогів піднімалися навіть жінки.
У пісні “Славний город Ведмедівка”,’В основу якої покладені події 1617- 1620 років, зображено героїчну постать попівни, яка “сімсот турків-яничар з коней повалила”. Населення Ведмедівки одностайно виступило проти ворога із зброєю в руках і полягло
Образ Байди – це узагальнена постать палкого патріота, мужнього захисника батьківщини.’ Народні митці поставили улюбленого героя в незвичайну ситуацію, щоб показати його безмежну любов до рідного краю. Цар турецький пропонує Байді: “Візьми в мене та й царівночку, будеш паном на всю Вкраїночку”, – на що той відповідає?
Твоя, царю, віра проклятая, Твоя царівночка поганая!
Народ наділяє Байду неймовірною силою: висячи на гаку, він стрілами вбиває турецького царя, царицю і їх доньку. Така умовність дала змогу показати, що загарбників покарано, і уславити з приводу цього тріумф народу. Широкої популярності набула пісня “Ой на горі да женці жнуть”.
Вона належить до кращих зразків народної поезії. Героями твору є дві відомі своєю боротьбою проти Султанської Туреччини і Кримського ханства гетьмани – Петро Конашевич-Сагайдачний і Михайло Дорошенко.
Ідейне спрямування пісні вийшло за межі оспівування хоробрих гетьманів. У центрі твору стоїть образ народного війська, яке готове виступити на захист батьківщини. Фактично в постаті Сагайдачного узагальнено основні риси козака, воїна, який проміняв домашній затишок на повне злигоднів, але героїчне козацьке життя.
Ці патріотичні пісні не тільки правдиво розповідали про неймовірні страждання українського народу від турецько-татарських загарбників, вони оспі-нували зусилля мас протистояти навалі, відтворювали образ мужнього іахисника Вітчизни.
Колоніальна політики панської Польщі була спрямована на матеріальне і духовне знекровлення українського народу.