Людина і природа в оповіданні І. С. Тургенєва “Бежін луг”

“Записки мисливця” – це книга про російською народі, кріпацькій селянстві. Однак розповіді й нариси Тургенєва описують і багато інших сторін російського життя того часу. З перших нарисів свого “мисливського” циклу Тургенєв прославився як художник, що володіє дивовижним даром бачити й малювати картини природи. Тургенєвській краєвид психологічний, він пов’язаний з переживаннями і виглядом персонажів оповідання, з їх побутом.

Свої швидкоплинні, випадкові “мисливські” зустрічі і спостереження письменник зумів втілити

в типові образи, що дають узагальнюючу картину російського життя кріпосної епохи. Ось така непересічна зустріч описана в оповіданні “Бежін луг”. У цьому творі автор веде розповідь від першої особи.

Він активно використовує художні замальовки, що підкреслюють стан, характер героїв, їх внутрішня напруга, переживання, почуття. Природа і людина як би перебувають у гармонії, і ця гармонія присутня протягом усього оповідання.

Спочатку автором описується чудовий жаркий липневий день, коли герой пішов на полювання за тетеруками. Всі чудово: і погода, і день чудовий, і полювання вдалася на славу. Почало смеркати,

герой вирішив відправитися додому, проте зрозумів, що заблукав. І природа ніби почала вести себе по іншому: став відчуватися запах вогкості, з’явилася роса, всюди розлилася темрява, ніч наближалася, немов грозова хмара, по лісу літали кажани. Природа ніби розуміє людину, його переживання, бути може, співчуває, але нічим не може допомогти.

Після довгих блукань мисливець виходить на широку рівнину – Бежін луг, де в тиші біля вогнища сиділи сільські хлопці і пасли табун коней. Вони розповідали один одному страшні історії. Мисливець приєднався до хлопців. Під виглядом сплячого він, не соромлячись дітей своєю присутністю, слухає їх страшні історії. Історії дійсно страшні і моторошні.

Посилюють почуття тривоги і супроводжуючі розповіді цих хлопців різноманітні звуки: шерехи, сплески, крики.

Розповідь про русалку супроводжується “протяжним, дзвінким, майже Стеняев звуком”, це був незрозумілий нічний звук, що виникає в глибокій тиші, що піднімається і стоїть в повітрі і повільно розноситься і завмираючий поступово. Розповідь про потопельника перервали собаки, зірвалися з місця, з гавкотом кинулися від вогню і зниклі в темряві. Історію про батьківську суботи доповнив несподівано прилетів білий голубок, покружлявши на одному місці і також несподівано зник у нічній імлі. Цей голуб був прийнятий хлопчиками за “праведну душу”, що летіла на небо.

Хлопці фантазують, наганяють страху, а природа їм у цьому сприяє, доповнюючи і без того жахливі картини. Поступово на героїв напало солодке забуття, яке перейшло в дрімоту, дрімали навіть собаки, і коні лежали, “похнюпивши голови”. Прекрасно поєднується з цим моментом опис ночі: вузький і малий місяць, чудова безмісячна ніч; зірки, які схилилися до темного краю, все зовсім затихло колом; “все спало міцним, нерухомим, досвітніх сном”.

Ось мисливець прокинувся, на сході початок біліти. Просвітліло небо, подув вітерець, випала роса, зарум’янилася зоря, все стало прокидатися, почали лунають звуки, голоси… Настав новий день, повний бадьорості, надій і віри.

“Бежін луг” вражає своєю простотою і задушевністю, багатством змісту. С. Тургенєв не створює ретельно розроблені та виявлені людські характери, а обмежується ескізами, нарисами, портретними замальовками, зате в описі пейзажу І. С. Тургенєв – проникливий і прозорливий художник, уміє помічати і описувати досконало всі рухи, звуки і запахи природи. Незважаючи на те що І. С. Тургенєв реаліст, в його творах присутні риси романтики, а поетична цілісність зумовлена єдністю художньої манери, властивий картинам Тургенєва.

Жорж Санд сказала про твори І. С. Тургенєва: “Яка майстерня живопис!” І з цим неможливо не погодитися, тому що дійсно бачиш, чуєш, відчуваєш, переживеш разом з героями, живеш їх життям, насолоджуєшся запахом річної липневої ночі.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Людина і природа в оповіданні І. С. Тургенєва “Бежін луг”