КОНТРОЛЬНІ ПИТАННЯ З ВИБІРКОВИМИ ВІДПОВІДЯМИ – ОЛЕСЬ ГОНЧАР

11 КЛАС

ПРОЗА ДРУГОЇ ПОЛОВИНИ XX СТОЛІТТЯ

ОЛЕСЬ ГОНЧАР

КОНТРОЛЬНІ ПИТАННЯ З ВИБІРКОВИМИ ВІДПОВІДЯМИ

До теми “Життєвий і творчий шлях Олеся Гончара”

1. Де і коли народився Олесь Гончар? Хто його виховував?

Народився Олесь (Олександр) Терентійович Гончар 3 квітня 1918 р. у робітничому селищі Ломівка на околиці Катеринослава (тепер Дніпропетровськ) в родині Тетяни та Терентія Біличенків. Рано залишився без матері, тому виховувала Сашка бабуся. Вона навчила малого любити людей.

Дитинство Олеся минало її атмосфері доброти,

серед пісень, казок, народних переказів та легенд, які часто розповідала бабуся, бо знала їх безліч.

2.Що вам відомо про дитячі та підліткові роки письменника?

Дитячі й підліткові роки Олеся припали на кінець двадцятих – початок тридцятих років.

З 1925 року Олесь вчився у рідному селі, потім у с. Хорошки. У 1933 році закінчив Бреусівську семирічну школу.

Писати починає ще з дитинства. Сприяло цьому, очевидно, природне мистецьке обдарування, а також знайомство із кращими літературними зразками. Велику роль відіграв і улюблений учитель мови й літератури, який зумів прищепити “палку любов до рідного

слова, красного письменства”.

3.Де Олесь Гончар здобував вищу освіту? Які враження він виніс про ці роки?

У 1938 році Гончар вступає на філологічний факультет Харківського університету.

4.Що пережив письменник під час війни?

На фронт пішов добровольцем. Після двотижневого навчання в чугуївських таборах під Харковом студентський батальйон, у якому був Олесь Гончар, направили на Дніпро.

Багато довелося пережити Гончару-воїнові. Солдат, старший сержант – командир обслуги батальйонного міномета, потім – старшина батареї. Пройдено нелегкий шлях з боями від берегів Росі до золотої Праги. Був двічі поранений, довелося пережити й похмурі оточенські ночі, й фашистський полон.

Та письменник-воїн завжди тримався гідно, чесно, достойно. Свідченням тому – ордени Слави, Червоної Зірки і три медалі “За відвагу”.

5.Чи займався він у роки війни літературною творчістю?

Так, Олесь Гончар продовжував писати. Звичайно, у круговерті фронтових буднів було не до романів чи повістей, він писав вірші-згадки про рідний край, про фронтові дороги (“Ніч у Карпатах”, “В гори”, “Трансільванський марш”), про вірних бойових товаришів (вірші “Танкіст”, “Брати”, “Рицарі”). Багато з них були надруковані на першій полосі фронтової газети “Советский богатырь” 72-ї стрілецької дивізії.

Гончару навіть пропонували перейти в редакцію дивізійної газети, але він був переконаний, що його місце – там, в окопах, на передньому краї. Разом зі своїми бойовими побратимами Олесь Гончар зустрів Перемогу у Празі.

6.Який твір є першим післявоєнним твором Олеся Гончара?

7.Назвіть найвідоміші твори письменника та вкажіть їх тему.

У 1947 р. побачила світ повість “Земля гуде” про полтавських підпільників. Темою історичних романів “Таврія” (1952) та “Перекоп” (1957) є розповідь про гірку долю селянської бідноти, змушеної йти на заробітки в херсонські степи, про боротьбу в роки громадянської війни.

А 1960 року письменник видає роман “Людина і зброя”, у якому розповідає про важкі й гіркі перші місяці війни, про те, як виривався з друзями з оточення. У романі “Тронка” (1963) порушуються актуальні проблеми війни і миру, наступності поколінь, сутності людського існування, становлення молодої людини.

Роман Олеся Гончара “Циклон” (1970) став своєрідним продовженням “Людини і зброї”. Тема дістає несподіване продовження – постарілий герой “Людини і зброї” став кінорежисером і знімає фільм про війну. Особливістю твору є переплетення реальності і постановочних сцен, сучасності та спогадів про минуле.

У повісті “Бригантина” розповідається про підлітка Порфира Кульбаку, якого направили для перевиховання до спецшколи для юних правопорушників.

У 1976 р. з’явився роман “Берег любові” – твір про новітню Марусю Чурай, випускницю медучилища Інну Ягнич, яка страждає від недосконалості світу й прагне облагородити його.

У 1980 р. вийшов роман “Твоя зоря”, у якому автор висловлює занепокоєння тим, що помічає деградацію суспільства.

8.Якими відзнаками вшановано Олеся Гончара й за які твори?

9.Визначте риси індивідуального стилю письменника.

Для індивідуального стилю Олеся Гончара характерні романтична піднесеність, поетичний ліризм у поєднанні з поетичним реалізмом, чутливість, історизм, увага до всього доброго й красивого, публіцистичність, художня влучність вислову.

10.Коли помер і де похований письменник?

11.Чи відома творчість Олеся Гончара за межами України?

Так. Книги письменника перекладалися 67 мовами народів світу. Окремі твори виходили у сімдесяти шести країнах.

У жовтні 1990 року на XXII Міжнародному науковому з’їзді Американської Асоціації для розвитку славістичних студій (у столиці США), відбулася окрема міжнародна конференція “Людина і її місія у творчості Олеся Гончара”. Біографічний центр у Кембриджі (Англія) визнав його “Всесвітнім інтелектуалом 1992/93 років”.

12.За що письменникові присвоєно звання Героя України?

У 2005 р. Президент України посмертно присвоїв Олесю Гончару звання Героя України за самовіддане служіння Україні на ниві літератури, визначний особистий внесок у національне та духовне відродження незалежної Української держави, утвердження ідеалів правди, людської гідності і добра.

> ?


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

КОНТРОЛЬНІ ПИТАННЯ З ВИБІРКОВИМИ ВІДПОВІДЯМИ – ОЛЕСЬ ГОНЧАР