Комунікативний вплив телевізійної реклами – приклад соціологічного дослідження

В опитуванні у 2013 році взяли участь 11 працівників промислових підприємств у віці від 25 до 50 років. З’ясувалося, що працівники цієї сфери дивляться телебачення 1-2 рази на тиждень, приділяючи цьому заняттю до 2 годин. Дивляться телеефір ввечері.

Найпопулярнішим телеканалом став “1+1” – його дивляться 3 респонденти, 2 – “Інтері”, 2 – “Мегаспорт”, 2 – “СТБ”, 1- “5-й канал”, 1- “ISTV”. Телеканал “1+1” час від часу дивляться лише 9 респондентів, для двох цей телеканал не цікавий. Ніхто з респондентів не дивиться

телевізійну рекламу постійно, 5 – час від часу, 4 не дивляться телерекламу ніколи.

25-річний працівник промислового комбінату (освіта вища), сказав що йому запам’яталася реклама чоловічого гелю для гоління “Нівея”. Ролик, як він сказав, відповідає дійсності: коли у чоловіка пече шкіра, він готовий на все, як хлопець з рекламного ролика – поринуть обличчям в тарілку з молоком, засунути голову в холодильник або упірнути в акваріум. За словами студента, реклама вдала, але гель він не купив, хоча планує зробити це найближчим часом.

Переглянувши рекламний ролик, хочеться відзначити, що дійсно він зроблений,

як “зріз життя”. Є проблема – сухість шкіри особи, показано, як чоловік бореться з проблемою, навіть такими екстремальними способами, як опустити голову в акваріум, і раптом настає несподіване бажане вирішення – гель “Нівея”, чоловік мастить їм обличчя, і сухість зникає. Автори дослідження дійшли висновку, що рекламний ролик вдалий, оскільки викликає бажання придбати рекламований гель.

32-літній робітник (освіта – середньотехнічна) розповів, що його увагу привернув рекламний ролик пива, назву марки він не пам’ятає, але сюжет запам’ятав. Під час футбольного матчу показують бар, а в ньому немає вболівальників, оскільки всі келихи порожні. В цей час диктор говорить: “Без вболівальників – немає футболу!”. На думку, респондента, ролик дуже цікавий, в ньому закладена гарна ідея – без пива немає вболівальників, без вболівальників – футболу.

Через те, що респондент не пам’ятає назви рекламованого пива, він не придбав його.

Переглянувши ефір телеканалу “1+1”, автори дослідження знайшли відповідний рекламний ролик, назва пива – “Чернігівське”. Ролик дійсно гарний, оскільки респондент запам’ятав його і навіть засвоїв ідею, але в той же час респондент не запам’ятав назви марки пива. На мій погляд, така ситуація склалася через те, що ефір телеканалу “1+1”, як будь-якого телеканалу з високими рейтингами, перенасичений рекламними роликами алкогольних виробів, і телеглядач перестає розрізняти їх назви.

30-річний працівник (освіта середня спеціальна) розповів, що звернув увагу на рекламу чипсів “Санчо”. Реклама респонденту не сподобалася, оскільки фраза: “А в Санчо картопля довша!” натякає на сексуальний підтекст. Реклама здається респонденту невдалою, зачіпає його почуття, чипси він не купив.

Поглянувши цей рекламний ролик, хочеться сказати, що прихованого підтексту тут можна й не побачити, адже фраза: “А в Санчо картопля довша!” використовується в значенні, що чипси “Санчо” довші за інші чипси. Респондент не до кінця зрозумів рекламний сюжет. Але дійсно з тим сум’яттям, яке твориться на екрані в час показу цього ролика, важко щось розібрати.

Перед глядачем Італія середини минулого століття, всі кудись біжать, метушаться. В цій рекламі існує одна центральна думка, яку можна збагнути по-різному, і це дослідники вважають мінусом.

Негативне ставлення до рекламних роликів, переважно складається через перевантаження телеефіру рекламними блоками, але, як з’ясувалося з розповіді респондента, навіть якщо глядач не прагне запам’ятовувати рекламні повідомлення, все одно багато чого відкладається в пам’яті. Серед пенсіонерів, які були опитані, що цікаво, ані один не звертає уваги на рекламні ролики – хто свідомо, хто без докладання жодних зусиль.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.00 out of 5)

Комунікативний вплив телевізійної реклами – приклад соціологічного дослідження