Іронія і гротеск у казці-новелі Гофмана “Крихітка Цахес на прізвисько Ціннобер”

Одним з найкращих творів Гофмана вважається казка-новела “Крихітка Цахес”. В ній розповідається про потворного злого карлика, якого пожаліла фея Рожа-Гожа і наділила магією трьох золотих волосин. Гофман широко використовує іронію в своїй казці. На початку твору він висміює запровадження освіти в князівстві Керепес, яке контролювалось поліцейським свавіллям. Під репресії підпадали феї, у яких відбирали майно, а потім їх виганяли з князівства.

Таким чином в князівстві не залишилося фей, окрім Рожі-Гожі. З іронією пише автор і про вищу

освіту, де керують такі професори, як Мош Терпін. Ця людина прославилася завдяки власним доводам, “що темрява настає, головним чином, через брак світла”. Таке “геніальне” відкриття висміює Гофман. На відміну від професора, про поета Бальтазара Гофман протягом майже всього твору пише з піднесеною романтичністю.

Хоча і над цим героєм в кінці твору автор іронізує. Адже Бальтазар, поборовши зло в образі крихітки Цахеса, заспокоюється і стає чимось схожим на всіх інших філістерів – обмежених і корисливих обивателів князівства. Твір Гофмана головним чином будується на антитезі. Тут тісно переплітається

високе та буденне, прекрасне і потворне.

Щоб показати ницість філістерського суспільства, автор вдається не тільки до іронії, але й до гротеску. Це принцип художньої типізації, де автор поєднує несумісні речі – фантастичне та реальне, прекрасне і потворне, трагічне і комічне, високе і нице. Вже в самому образі головного героя втілюється ідея гротеска. Гофман наділяє трагікомічною портретною характеристикою свого Цахеса. Проте справжній гротеск відкривається не в образі потворного карлика, а в світі звичних суспільних відносин.

Цахес виступає ніби індикатором гротеска: саме з його появою проявляється вся ницість філістерського суспільства. Гофман вдається до романтичної іронії, як до способу піднесення над недоладним суспільством філістерів. Творчий світ автора є химерним, адже тут перевернуто сприймаються чесноти людей. Так зла потвора Цахес сприймається як талановита, симпатична особа.

Гротескно описується і кар’єра Цахеса: чим ближчим стає він до вищих суспільних прошарків – тим виникає більше сумнівів в розумності суспільства. Гротеск допомагає Гофману викрити справжні процеси: філістерське суспільство втратило всіляку мораль, духовність, а самі люди через свою обмеженість породжують таких кумирів Цахесів. “Крихітка Цахес на прізвисько Циннобер” – твір, де яскраво виражені гротеск та іронія.

Гофман називав свою казку “божевільною”, адже в ній показаний світ з перевернутими цінностями.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Іронія і гротеск у казці-новелі Гофмана “Крихітка Цахес на прізвисько Ціннобер”