9 клас
ТВОРИ З УКРАЇНСЬКОЇ ЛІТЕРАТУРИ
І варіант
Пізнай самого себе.
Сократ
Ідея “пізнання себе” сягає сивої давнини, поринає в глибину віків. Ще давньогрецькі філософи звертали увагу на важливість самопізнання, яке вважали великим кроком людини на дорозі до свого щастя.
Український поет і філософ Григорій Сковорода вбачав у самопізнанні віднайдення свого призначення в житті, своєї спорідненості з людством, вінцем яких була “сродна праця”. “Пізнання себе”, на думку мандрівного філософа, – це пізнання
Тільки
Отже, істинне задоволення приносить сам процес праці. У байці “Зозуля і Косик” стверджується: “Робота наша – джерело веселощів”. Суспільний поділ праці, надумку Григорія Сковороди, теж залежить від природних “сродностей” людей: “скільки посад, стільки й спорідненостей”. Не буде мати успіху та людина, що працює не за своїми нахилами, вона ніколи не досягне високих результатів у своїй діяльності, бо знаходитиметься в “протиприродному стані”. Отже, ніколи не слід соромитися своєї спорідненої праці, бо, як зазначено в байці “Годинникові колеса”, “з різними природними нахилами життєвий шлях різний.
Одначе, всім їм один кінець – мир і щастя”.
Своєю філософією “сродної праці” Григорій Сковорода вказав людству на один із шляхів до щастя, гармонії, чистої совісті. Отож, шукаймо щастя через самопізнання!