Ярослав Стельмах – син відомого українського письменника М. Стельмаяв. Він відомий в літературі як драматург і письменник. Особливо талант митця рано винувся у творах, присвячених дітям.
Його герої – з тонким гумором, дуже допитливі. Повість “Химера лісового озера, або Митькозавр із Юрківки” розповідає про веселі, незвичайні, таємничі пригоди двох Друзів – Сергія та Митька. Історія що минається з того, що учні п’ятого класу отримали від вчительки ботаніки Ірини Семенівни завдання на літо – зібрати колекцію комах. У місті
Причин на це було достатньо не нудитися у місті, де лише курява, розжарені вулиці, бо це “сприяє передчасному старінню наших організмів”.
Мандрівка розпочалася: цілу ніч хлопці їхали поїздом, потім – півтори години тряслись автобусом, ішли пішки в повній туристській амуніції і – нарешті бабусине подвір’я. Планів на відпочинок було багато, тому їх треба було скоріше втілювати в життя.
Одного разу біля річки друзі зустріли майстра велосипедного спорту Василя який розповів їм дивовижно-фантастичну історію
Цю незвичайну істоту назвали Митькозавром на честь Митька, який розвинув гіпотезу, що їхнє село зветься Юрківкою через існування юрського періоду. Саме тут жили великі ящери, які, мабуть, і назвали так цю місцину.
Полювали на Митькозавра з ентузіазмом, вирили яму, вкрали курку для приманки звіра, встановили нічне чергування за незвичайним озером. І яке було їхнє розчарування, коли замість дивовижної істоти вони побачили у воді велосипедиста та Василя. Він вирішив розіграти двох друзів, пошити їх у дурні, налякати. Але все виявилось навпаки, бо хлопці провели чудові канікули, відчули себе “дослідниками”, слідопитами, шукачами”. Митько з Сергієм відкрили для себе новий світ зоології. А колекцію комах ще встигнуть зробити, бо попереду ще півліта.
Сподівасємось, цей час наші герої проведуть цікаво й весело, бо вони – справжні друзі.