Історичний прототип: дена Химена, дочка дона Гомеса, графа Гормаса, згодом дружина дона Родриго Диаса де Бивар, прозваного Сидом (XI століття). У трагедії Корнеля Химена страдательний персонаж, що несе основний морально-психологічний тягар. Виявившись у двозначному положенні (улюблений убив на дуелі її батька), X. вимагає в короля страти вбивці.
Вона розуміє, що, захищаючи на двобої честь свого батька, Родриго виконував родовий борг, щоб стати ще більш гідним улюбленої. При цьому героїня випробовує складні почуття
Вона піднесена доблестю
А соціальний, державний мир, якому тепер належить улюблений, для неї, як потім і для інших героїнь Корнеля (Камілла в “Горации”),
Сучасники Корнеля обвинувачували героїню в аморальності, уважаючи, що вона “надходить скоріше як кохана, чим як дочка”.
У сучасному корнелеведении (О. На^-даль, С. Дубровски й ін.) можна зустріти докори X. у недостатній силі духу. Тим часом X.- образ майже романтичний, і тема героїні, що бореться із собою, що перемагає себе, частіше хвилює публіку, чим Історія бездоганного, морально цільного Сида.
Можна сказати, що X. передбачає не тільки більше пізніх героїнь Корнеля, але й бентежних, лукавих, непокірливих жінок Расина.
Першою виконавицею ролі Химени на прем’єрі “Сида” у театрі “Марі” узимку 1636/37 р. була мадемуазель Виллье. Серед знаменитих виконавиць ролі X.- Марія Казарес, що грала в парі з Жераром Филипом (1951).