Його прізвище у перекладі з чеської – “галка”. Непоказний чорний птах насправді став мудрою совою серед своїх побратимів по перу у празькій групі німецьких письменників. Народився він у Празі в буржуазній єврейській родині, яка, на превеликий жаль, не розуміла його, не підтримувала і вороже ставилася до його творчості. Кафка змушений був шукати розуміння за межами родини.
Саме на той час у Празі склався невеликий літературний гурток. На його зібраннях молоді люди могли знайти одне в одному вдячних слухачів. Серед них був і молодий
Щире захоплення однодумця допомагало Францеві у творчості, стимулювало. До того ж, Макс Брод допомагав видати перші збірки оповідань. За життя Кафки їх було видано лише три. І вони стали помітним явищем у мистецькому житті Прагл.
1915 року він був удостоєний престижної літературної премії Німеччини – премії Фонтане.
Життя Франца Кафки інколи здається ланцюгом випадковостей, хоча саме до випадковостей у нього було особливе ставлення. В одному зі своїх афоризмів він зазначив: “Випадковість існує лише у нашій
Та хіба не було щасливою випадковістю зустріти такого вірного товариша, як Макс Брод? Хіба не випадковість одного дня зустріти в гостях у Макса чарівну Феліцію Бауер, яка приїхала з Берліна до Праги? Вже за місяць Кафка розпочав листування з Феліцією, яке згодом перетворилося на довготривалий роман у листах. Початок цього роману ознаменувався творчим підйомом письменника.
Оповідання “Вирок” він написав упродовж однієї ночі. Мабуть, він уперше в житті почувався щасливим, бо вже незабаром освідчився Феліції у коханні. Відбулися заручини, які з невідомих причин були розірвані.
Хіба не випадок через три роки знову звів Кафку і Феліцію? Знову заручини і знову розрив – тепер уже назавжди. У Кафки відкрилася легенева кровотеча, і письменник не став обтяжувати кохану жінку проблемами своєї хвороби. Щоправда, у тяжко хворого Кафки була ще одна спроба створити сім’ю, але й вона видалася невдалою.
Яскрава зірка на європейському небосхилі поступово згасала, однак Кафка не переставав плідно працювати. Після смерті від сухот Кафка заповів своєму другові Максу Броду знищити всі неопубліковані рукописи, але Брод порушив заповіт друга. І це вже важко навати випадковістю. Опублікувавши твори свого друга, Макс Брод зробив велику послугу людству і довів, що не тільки він вважав Кафку генієм.
У посмертних публікаціях Кафки виявилась ще одна особливість письменника – його пророцтво. Він намалював картини майбутнього суспільства, яке опинилося під п’ятою фашизму. Він описав і майбутні концтабори, і абсолютну безправність людей, перетворених на маленькі гвинтики гігантської машини тоталітаризму, а головне – позбавлених мислення і духовності. Для себе Кафка напророкував час смерті: “не доживу до 40 років”.
В одному зі своїх афоризмів Кафка підкреслив: “Якщо я приречений, то приречений не тільки на смерть, але приречений і на спротив до самої смерті”.
Творчість Франца Кафки мала вплив на таких відомих письменників XX ст., як Т. Манн, А. Камю, Ж.-П. Сартр, М. Фріш, Ф. Дюрренматт.