Мета: вдосконалювати навички свідомого виразного читання; вчити аналізувати прочитане, передавати інтонацією настрій персонажів твору; розвивати зв’язне мовлення, образне мислення, творчу уяву; виховувати любов до прекрасного.
Хід уроку
ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА Робота над скоромовкою
Гра “Дощик”
Мій дідусь живе в селі, в нього сиві вуса.
Я сокирою рубати в дідуся навчуся.
Я навчусь траву косити і в сарай її носити.
Дідусю бракує рук – допоможе йому внук.
Артикуляційна гімнастика
Висунути широкий язик, облизати верхню губу та заховати язик углиб рота. Повторити 10-15 разів.
- “Змійка”.
Рот широко відкрити. Язик сильно висунути вперед, напружити, зробити вузьким. Вузький язик максимально висунути вперед та заховати углиб рота.
Рухати язиком у повільному темпі 10-15 разів.
- “Маляр”.
Висунути язик, рот трохи відкрити. Облизувати спочатку верхню, а потім – нижню губу по колу. Виконати 10-15 разів, змінюючи напрям.
III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Робота в парах. Гра “Ти – мені, я – тобі”
Учні зачитують одне одному знайдені
МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Який розділ ми почали вивчати?
– Сьогодні ми будемо спостерігати, як описує пейзаж письменник Іван Сенченко.
СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ Виразне читання твору вчителем (с. 63-64)
– Чи сподобався вам твір?
– Яким настроєм він пронизаний?
– Які картини ви уявляли, слухаючи його?
Словникова робота
Читання колонок слів “луною” за вчителем
Брели | Обличчя |
Лелечко | Поб’ються |
Чимчикують | Вчувається |
Підпадьомка | Жовтогаряче |
Прочитайте слова кожної колонки на одному мовному видиху.
– Для чого в нашій мові вживається слово лелечко? (Уживається для висловлення жалю, нарікання, страху або здивування (часто разом з “ой”).)
– Як ви розумієте слово чимчикують? (Чимчикують – ідуть швидко, поспішно, часто ступаючи.)
– Яке слово складається з двох частин? (Жовтогаряче)
Фізкультхвилинка Робота в парах. Підготовка до виразного читання тексту
– З якою інтонацією, силою голосу і в якому темпі будете читати текст?
– Як передасте настрій хлопців?
Виразне читання тексту учнями Аналіз змісту тексту з елементами вибіркового читання
– Де йшли хлопці?
– Які трави росли обабіч стежки?
– Якими квітами захоплюється автор?
– Який настрій був у хлопців?
– Хто їх хвалив за п’ятірки?
– Куди йшли Женька і Левко?
– Чому життя у них прекрасне?
– Знайдіть у тексті порівняння.
Гра “Голосування ногами”
Діти стають у дві шеренги: права шеренга – “я вважаю, що твердження правильне”; ліва шеренга – “я вважаю, що твердження неправильне”.
– Я читатиму речення, деколи навмисне замінюючи слово чи вираз, а ви швидко шукаєте його в тексті. Якщо речення правильне, то тупає ногами права шеренга. Якщо речення неправильне – тупає ногами ліва шеренга та зачитує правильну відповідь.
Робота за ілюстрацією
– Розгляньте ілюстрацію до твору.
– Що художник зобразив на ілюстрації? Які кольори він використав?
– Який настрій вони створюють? Як передають характер твору?
– Які рядки твору проілюстрував художник?
– Які відчуття викликає ілюстрація?
ПІДСУМОК УРОКУ
– З яким твором ознайомилися на сьогоднішньому уроці?
– Що нового для себе відкрили?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Виконати ілюстрацію до рядків, що найбільше сподобалися.