Казкова повість німецького романтичного письменника Гофмана досить складна для сприйняття, але, тим не менш, при належному розумінні її змісту може наштовхнути на серйозні роздуми і думки. Причому ці роздуми і думки будуть стосуватися не тільки змісту конкретно взятої цієї повісті, а й життя людства в цілому. Образи, які були розкриті автором у його літературному творі, безумовно, мають місце і в реальності, незважаючи на те, наскільки складно вони тут описані.
Як нам відомо з самої повісті, крихітка Цахес був самим натуральним виродком,
Люди стали думати, що Цахес гарний, стали прислухатися до його порад. Більше того, що б хто доброго ні зробив у присутності
Відповідь на питання, чи існують Цахеси сьогодні, ствердна – так, існують. Світ повниться людьми, законодавства країн прописують, що всі люди рівні, що в суспільстві повинна бути справедливість. Одночасно з цим всі ми бачимо, яка істотна різниця існує між людьми. Хтось може дозволити собі жодного дня не працювати, тільки відпочивати і насолоджуватися життям, а інші повинні страшно трудитися, щоб забезпечити собі хоча б прожиток.
Що ж це виходить? Що ті, перші, в сотні і мільйони разів краще других? В той же час багато хто з людей дійсно схиляється перед багатіями, вважаючи їх тими, хто може поділитися з ними хоча б частиною того, що має. Я вважаю, що ті, хто має величезні блага, які навіть теоретично не можуть бути заслуженими, сьогодні і є тими Цахесами. Адже у них напевно є багато вад, які з’явилися у зв’язку з їх неробством і самовдоволенням.
Тільки про ці пороки ніхто не знає, всі лише перебувають під враженням від високого статусу цих багатіїв та їх необмежених фінансів.
Я впевнений, що Гофман мав на увазі саме те, про що написав я. Цей німецький письменник мав досвід роботи в бюрократичній системі судів, тому не з чуток знав про те, яким чином багаті люди можуть вирішувати свої питання навіть в судах завдяки своїм грошам і своєму статусу. При цьому вони нічим не кращі за решту, а навіть гірше унаслідок свого неробства і самовдоволення.