Питання боротьби людської волі й фатуму хвилювало не одне покоління людства. Відомий іспанський драматург П. Кальдерой у п’єсі “Життя – це сон” запропонував власне бачення зазначеної проблеми. Тлом для зображення подій Кальдерон обирає Польське королівство. Принцу Сехисмундо при народженні складають гороскоп.
КоЬоль нажаханий пророцтвом: …буде Сехисмундо Чоловіком вкрай зухвалим, Принцом-кривдником жорстоким І монархом нечестивим, За якого королівство Стане розбратом злостивим, Школою хвальби й пороків, Академією зради…
Однак, перш ніж ми побачимо “оновленого” Сехисмундо, перед нами постане людина нахилами та рисами характеру дуже подібна до портрета, змальованого в пророцтві. Потрапивши у королівські палати, дізнавшись правду про своє походження, Сехисмундо поводиться свавільно
Таким чином, іспанський драматург не відкидає роль фатуму в житті людини, але наголошує, що особистість повинна боротися сама з собою, з метою вдосконалення. П’єса є певним чином дидактичною рекомендацією до виховання мудрого правителя. Проте і сьогодні читачі, прочитавши п’єсу “Життя – це сон”, можуть зробити корисні висновки для себе.