Аналіз роману “Тигролови”

” Тигролови ” – роман багатоплановий, та передусім це твір-протест проти порушення людських прав. Найвиразнішими є теми трагедії України за тоталітарного режиму; відображення впливу сталінського терору на долю окремої людини; показ жорстокості й ницості прислужників режиму; змалювання побуту й традицій нащадків переселених у тайгу українців; романтичного кохання Григорія й Наталки.

Хоча роман має конкретні часові рамки, він висуває чимало актуальних проблем, що відносяться до вічних: добра і зла, життя і смерті, справедливості

й кари, морального вибору, волі до життя й цілеспрямованості, стосунків людини й природи, родинних взаємин і вірності віковим традиціям предків і, звичайно, кохання.

Композиція роману зумовлена особливостями жанру: твір складається з 12 розділів, ряду підрозділів, схожих на новели, що мають інтригуючи назви.

Позасюжетні елементи – пейзажі, портрети, сценічні моменти – завжди романтично забарвлені. Інтер’єри подано точно й барвисто, з багатьма деталями. Цікаві історичні екскурси, що їх укладено в уста різних персонажів.

Важлива роль належить експозиції зі своєрідною запрограмованою ідеєю твору.

Поїзд-дракон, якого веде паровоз-голова “Йосиф Сталін” і підпихає демон “Фелікс Дзержинський”, який має черево, “натоптано вщерть” тисячами жертв, летить у чорну темряву, у прірву, в небуття. Та ось зринає над вагонами українська пісня. Вона “здіймається на крила”, “шугає і б’є крильми над стіною дракона” “мелодія стає дедалі потужнішою, кипить, вирує”, і оскаженілі вартові безсилі спинити її.

Бо то – голос невпокореної волі, свідчення нездоланності українського духу.

Головна ідея твору, за О. Ковальчук,- утвердження думки про неминучість перемоги добра й правди навіть у тому жорстокому світі, де носіїв цих високих ідеалів позбавляють права на життя. Адже фізична смерть для таких людей не є поразкою, бо вони перемагають духовно. Майбутнє – за Людиною, інтелектуальний і духовний потенціал українського народу – незнищенний!


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Аналіз роману “Тигролови”