АЛЬФОНС ДОДЕ
(1840-1897)
Альфонс Доде народився в маленькому містечку Німі на півдні Франції, неподалік від Тараскону, в заможній родині. Та коли хлопчикові виповнилося 8 років, сім’я збідніла і йому довелося заробляти на життя власною працею. У пошуках заробітків майбутній письменник зазнав чимало лиха, поки не зажив літературної слави. Він працював учителем, голодував у Парижі, розпочинаючи кар’єру поета і автора театральних п’єсок, що не мали успіху. Проте притаманні його вдачі веселість і щиросердість разом із запасом життєвих
Тільки 1869 p., коли вийшла друком його книжка “Листи мого млина” – збірка нарисів і фантазій, навіяних спогадами про той – таки південь, становище Доде як письменника більш-менш вирівнялося.
У 70-80-ті роки побачили світ понад два десятки його романів та збірників оповідань (“Королі у вигнанні”, 1879; “Набоб”, 1877; “Євангелістка”, 1883 та ін.) і на час своєї смерті він уже вважався одним з найвидатніших французьких письменників. Твори його перевидають і читають і в наш час. Ім’я Доде називають поряд з іменами
“Тартарен із Тараскону” (1872) належить до найкращих творів Доде. Починаючи цей роман, він хотів лише покепкувати з пристрасті до перебільшень і хвалькуватості, притаманної його землякам, схильних до витворення міражів, завдяки яким вони підтримують велику повагу до себе. Розповідь про Тартарена з Тараскону, про його вигадки, вимушені пригоди і мандри (бо за своєю природою він боягуз та обиватель, абсолютно нездатний до будь-яких авантюр), а головне – точне, детальне змалювання маленького південного містечка – і становить зміст книжки.
Отже, розпочавши з легкої насмішки, Доде перейшов до сатири на провінційний закляклий побут. І провінціали страшенно роз-лютилися: справжні тарасконці воліли помститися авторові, який виставив їх на посміховисько перед усім світом.
Проте сам твір мав такий величезний успіх, що Доде написав ще дві частини “Тартарен на Альпах”, 1885 і “Порт Тараскон”, 1890.
Збагнувши, зрештою, що завдяки Тартаренові Тараскон уславився на весь світ, сьогоднішні тарасконці ревно шанують пам’ять своїх земляків – Тартарена і його автора. Щоліта у місті влаштовується свято, під час якого на вулицях обов’язково можна зустріти і самого Тартарена.
Творчість Доде була дуже популярною в Україні наприкінці XIX ст. Серед його шанувальників і популяризаторів варто передусім назвати Івана Франка.