Зміст вірша Пушкіна “До Чаадаєва”

Поет призиває нас звільнитися від “влади фатальний” коли прийде час до дії. Пушкіна призиває й заклинає нас вірити в “зірку чарівного щастя”, тобто у волю, гарні часи для Русі. По – моєму вірш починається з відкидання тихої слави, тому що Пушкін відкидає славу, що прийшла сама собою – “надіями”.

Пушкіна закінчує добуток з надією на історичне безсмертя, тому що він сподівається на те, що його добутку внесли свій внесок до волі й рівності. Що й він вніс вклад у скинення самовладдя, скиненню кріпосництва й рабства.

Пушкін

називає “любов, надію, “тиху славу” “забавами”, тому що коли він був молодим, він вірив у ці самі речі, а коли він став розуміти, що мир твердий, не чесний. Коли вступив на трон Олександр Перший Пушкін скаже “Днів Александровских прекрасний початок”. У наслідку ж відношення Пушкіна до Олександра поміняється в протилежну сторону. Тому поет і напише що вони зникли “як сон, як ранковий туман”.

Влада він назве “фатальний” тому, що вона не правильна, не чесна, переломна. Слово “поки” уживається у вірші з – за зміни всього, кожний “свободолюбивец” може бути усунутий, прибраний

чи царем його наближеними

Пушкін називає волю “зіркою чарівного щастя” з – за той, що волю складно дістати – як зірку. Воля чарівна, вільний уже ніколи не зможе бути чиїм – те рабом. Воля – це щастя, мабуть найбільше щастя для людини.

Читав мотив вірша здається, що спочатку Росія спить. Наприкінці ж поет говорить: “Росія встпрянет від сну”, що виходить, що Росія повинна пробудитися й повстати. Вірш кличе до змін і вдосконалень.

Читаючи вірші Пушкіна, ми не тільки попадаємо під чарівність його дивного поетичного дарунка, але й відкриваємо для себе особливий талант цього поета – талант дружби. Вірша, присвячені дружбі, займають особливе місце в його Творчості. Глибоке почуття дружби зародилося в Пушкіна в щасливі ліцейські роки, де він уперше перейнявся духом братерства й товариства, де зустрів близьких за духом людей, дружбу з якими проніс через все життя.

Це И. Пущин, А. Дельвиг, В. Кюхельбекер і багато хто інші. Дружба не раз рятувала поета від самітності й туги, підтримувала його віру в людей, робила навколишній світ прекрасніше. Вірш “До Чаадаєва” починається рядками, у яких Пушкін згадує про безтурботну юність:

Любові, надії, тихої слави

Недовго ніжив нас обман,

Зникли юні забави,

Як сон, як ранковий туман

Ми бачимо, як чудово передає поет відчуття, які випробовує людина в пору дорослішання, коли приходить час розстатися з наївними мріями й ілюзіями дитинства. Цей вірш написаний у формі послання до приятеля. Чаадаєв – друг Пушкіна, офіцер, філософ, член революційного суспільства “Сполучник благоденства”.

Не можна не звернути уваги на те, що в цьому вірші інтимна лірика зливається з політичної й цивільної:

Ми чекаємо з томленьем упованья

Мінути вільності святий, Як чекає коханець молодий

Мінути вірного свиданья.

Поет широко дивиться на мир, що змушує його відчути свою відповідальність за те, що відбувається з рідною країною. Тому він призиває як свого друга, так і всю вільнодумну молодь Росії присвятити своє життя вітчизні. Пушкіна виражає надію, що самовладдя буде зруйновано, що Росія стане вільною країною. Вона не забуде ті, хто боровся проти самодержавства:

Поки свободою горимо,

Поки серця для честі живі,

Мій друг, вітчизні присвятимо

Душі прекрасні пориви!

Цей вірш можна визначити і як патріотичне. Слова “вітчизна” і “воля” тут звучать як синоніми. Слово “зірка” у часи Пушкіна символізувало революцію.

Вірш це не було надруковано відразу, але його знала й повторювала прогресивна молодь, майбутні декабристи. Саме з такими людьми Пушкін зв’язував всі свої мрії й надії. У посланні “До Чаадаєва” відчувається переконаність поета в тім, що саме в цей момент історичного розвитку вітчизні потрібні ті прекрасні якості, які є в прогресивної дворянської молоді: освіченість, розум, чесність, енергія, невгасиме прагнення до волі, гаряча любов до батьківщини. От чому така глибока віра в краще Майбутнє звучить у фіналі вірша:

Товариш, вір: зійде вона,

Зірка чарівного щастя,

Росія вспрянет від сну,

И на уламках самовластья

Напишуть наші імена!


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Зміст вірша Пушкіна “До Чаадаєва”