ЖІНОЧИЙ ОБРАЗ У ПОЕМІ НА. НЕКРАСОВА “КОМУ НА РУСІ ЖИТИ ДОБРЕ”

Той серця в груди не носив, Хто зліз над тобою не лив. Н. А. Некрасов Н. А. Некрасов справедливо вважається першим співаком російської селянки, що изобразили трагізм її положення й воспевали боротьбу за її звільнення. Голосно і ясно говорив він про те, що рішення “жіночого питання” повинне зв’язуватися “не із приватними реформами, не зі свідомістю сильних миру цього, а з перетворенням у всьому економічному й суспільному устрої!”.

И не випадково “співаком сумної жіночої частки, високих подвигів і дружин, і дочок” іменували

російські жінки свого поета в численних листах, що посилали йому в період важкої хвороби. У поемі “Кому на Русі жити добре” жіноча тема представлена оглядом життя Матрены Тимофіївни – простій росіянці селянки, що сім мандрівників просять розповісти про себе. Її життя – типове життя селянки тої пори. Спочатку поховала радість дитячого років, потім швидко промайнуло дівоцтво, потім заміжжя, а далі – гірка доля невістки, рабині в чоловіковій сім’ї. Некрасов показує читачеві, як жила Матрена Тимофіївна в сім’ї чоловіка, показує відношення його рідних до молодої дружини: А роденька-те Як накинеться!
Деверек її – Расточихою, А золовушка – Щеголихою, Свекор-Панотець – Той ведмедицею, А свекровушка – Людоедицей.

Хто неряхою, Хто непряхою… Труднощі сімейного життя, що випала на частку Матрены, визначалися не тільки тим, що родичі чоловіка були сварливі, але й більше істотними обставинами: “сім’я була величезна”, у жінці постійно жили страх голоду, пожежі, немилості керуючого. …Що рік, то діти: ніколи Не думати, не засмучуватися. Дай Боже з роботою впоратися Так чоло перехрестити, – Так розповідає про своє життя Матрена Тимофіївна.

Дійсно, важко доводилося селянці. Крім пекельної роботи на неї обрушилися інші нещастя: жахлива смерть первістка сина, голодний рік, гроза, двічі пожежа, сибірська виразка. Але все це не зломило російську жінку, вона продовжувала мужньо переносити всі прикрості й позбавлення, ростила дітей.

Любов до дітей стала для селянки основним життєвим стимулом: “За них горою стояла я…” І далі пригадується випадок, коли материнська любов виявилася в дії: Я вирвала Федотушку. Так з ніг Силантья-Старосту Й збила невзначай. Це була перша форма незгоди з наміром старости висікти підлітка. Наростання сумніву в її душі й навіть елементах безвір’я Некрасов показує в Алл С о ч. Р У фінальних сценах глави, де героїня в той важкий період свого життя тужить про своїх померлих батьків. Я потуплену голову, Серце гнівне ношу!.. – Говорить багатостраждальна селянка. І все-таки ми розуміємо, що рятує Матрену Тимофіївну лише власна щиросердечна сила.

Так, безпросвітним здавалося Майбутнє жінки на Русі. З кожним роком всі трудней було жити й містити сім’ю. І не випадково оповідання Матрены Тимофіївни закінчується притчею про загублені ключі від жіночого щастя: Ключі від щастя жіночого, Від нашої вільної воленьки Закинуті, загублені В Бога самого! Навряд чи передбачали жінки часів Некрасова, що скінчаться нарешті всі борошна й страждання й з’явиться можливість крокувати в ногу із чоловіками. Установлена рівноправність і воля жінок створюють ще більш яскравий контраст між жіночим образом Некрасова й образом жінки наших літ


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

ЖІНОЧИЙ ОБРАЗ У ПОЕМІ НА. НЕКРАСОВА “КОМУ НА РУСІ ЖИТИ ДОБРЕ”