Записки о Южной Руси

“Записки о Южной Руси” – збірник фольклорних і літературних творів та історичних матеріалів, упорядкований і виданий П. Кулішем 1856-57 у Петербурзі в двох томах. У першому томі вміщені й прокоментовані П. Кулішем народні легенди, перекази, думи і пісні про київські Золоті ворота, боротьбу проти татар і унії, про походи запорожців, Б. Хмельницького, розповіді про народних кобзарів, лірників. До другого ввійшли зібрані й пояснені Л. Жемчужниковим казки, легенди й повір’я, демонологічні оповідання, анекдоти, народні пісні, покладені на

ноти для фортепіано і співу А. Марковським, опис селянських похоронних обрядів. Історичної проблематики стосувалися статті П. Куліша і М. Грабовського з історії польсько-українських відносин у XVII ст. (зокрема так званого універсалу гетьмана Остряниці) та записки Г. Теплова про стан українсько-російських стосунків у часи Єлизавети.

Сюди ж можна віднести і передрук розвідки І. Могильницького “О древности и самобытности южно-русского языка”. Окрасою другого тому була поема Т. Шевченка “Наймичка” (без зазначення прізвища автора) з передмовою П. Куліша та оповідання Куліша “Орися”. Появу “Записок…” палко привітав Т. Шевченко, пропонуючи Кулішеві перетворити їх на періодичне видання.

1993 з’явилося репринтне перевидання “Записок…”.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Записки о Южной Руси