“Тема та ідея твору “Конотопська відьма”

Повість Григорія Квітки-Основ’яненка “Конотопська відьма” є сатиричним твором, в якому автор не тільки показує мотиви різних забобонів, але й висміює їх. Тема та ідея цього твору підлягають ретельному аналізу з огляду на його важливість для української літератури та частини української історії.

У центрі повісті історія сотника Забрьохи, якому спочатку відмовили в подружжі, а потім і обдурили, щоб відвернути від можливого військового походу. Замість цього сотнику було запропоновано полювати на відьом. З цього не вийшло нічого

доброго, оскільки відьом визначали за допомогою топлення – якщо дівчина тонула, значить, вона не була відьмою. У підсумку відьма була визначена, нею стала Явдоха Зубиха.

За свої злодіяння відьма була покарана, але згодом вона захотіла помститися. В якості помсти вона одружила Забрьоху на найбільш непривабливій дівчині в селі, а бажану їм Олену видала заміж за улюбленого нею Дем’яна. Втім, чари ці закінчилися для колись улюблених один в одного Олену і Дем’яна погано – у результаті їх союз розпався, оскільки люди не можуть бути щасливі, якщо їх шлюб був укладений за допомогою чар.

Невдало склалася і доля

Халявського, який був прогнав з посади писаря.

Для розуміння основної ідеї та моралі повісті необхідно розуміти особливості світогляду її автора, Григорія Квітки-Основ’яненка. У всі часи своєї діяльності він висловлювався негативно про різні забобони, що існують серед народу. Крім того, він вважав себе не тільки противником такої народної демонології, а й гуманістичним просвітителем, а тому бачив призначення своєї творчості в тому, щоб показати всім читачам всю абсурдність і безглуздість таких забобонів.

В повісті це робиться за допомогою критики, насамперед, з моральної точки зору. Автор із засудженням висловлюється про все це і вважає прояв народних забобонів ознакою недостатньої освіченості. Водночас, якщо проаналізувати стиль написання повісті, можна прийти до висновку, що автора і самого бавлять деякі особливості народних уявлення щодо нечистої сили.

Він з гумором описує події повісті і критикує їх досить дотепно.

Повість Григорія Квітки-Основ’яненка “Конотопська відьма” наділена низкою цікавих особливостей. Її тема була досить актуально для того періоду розвитку українського суспільства, а ідея, яка полягала у розвінчанні народних забобонів і демонології, безсумнівно досягла своєї мети.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.50 out of 5)

“Тема та ідея твору “Конотопська відьма”