(за поезією “Мова”)
II варіант
Максим Тадейович Рильський народився в Києві в 1895 році. Його батько був етнографом, фольклористом і громадським діячем. Мати була простою селянкою.
Зростав він у селі під Києвом, грався з сільськими хлопчаками, тому й знав злигодні їхнього життя. Великий вплив на формування світогляду майбутнього поета мав композитор М. Лисенко. У ті роки, як він сам згадував, він на все життя полюбив Шевченка, Пушкіна, Міцкевича. “З любов’ю до народної творчості я, здається, і вродився”, – казав сам поет.
Він
Вірш сповнений глибоких патріотичних почуттів. Він звучить як заповіт нам, українцям, любити рідну мову, плекати її, “як парость виноградної лози”, вчити своїх дітей, онуків і правнуків усе робити для розквіту українського слова, пісні, письменства. Мова – самобутнє і неповторне явище. Обов’язок кожного митця – турбуватись про її долю, вдосконалювати,
Поет радить частіше звертатися до словників, особливо до робіт Грінченка й Даля: “Збирайте, як розумний садівник, достиглий овоч у Грінченка й Даля”. Сам М. Рильський брав участь у виданні словників і довідників, які не втратили своєї цінності і сьогодні. Своєю творчістю він подав гідний приклад турботи про вдосконалення рідної мови.