ІV варіант
Самійло Кішка – історичний герой, що не залишав надій втекти з ворожого полону. Він з презирством ставиться до ляха Бутурлака:
Ой ляше Бутурлаче,
Сотнику переяславський,
Недовірку християнський?
Чому він так ставиться до нього? Бо лях Бутурляк зрадив свою країну, свою віру, ще й ворогам допомагає християн катувати! Сильний духом Самійло Кішка, бо терпить потурання та нестачі, але віру свою не змінює:
Бодай же ти того не дождав,
Щоб я віру християнську під нозі топтав!
Хоч буду до смерті біду да неволю
А буду в землі козацькій голову
Християнську покладати.
Він дуже кмітливий воїн. Коли Алкан-паша пішов до Санжаківни, то Самійло почав вмовляти ляха відкрити земляків. Коли ж лях не піддався, то Самійло Кішка дочекався дорогих напоїв, аби лях напився. А Самійло не пив, а:
То у рукава, то у пазуху, крізь
Третю хустку додолу пускав.
Захмелів лях, а Кішка вкрав ключі. Наказав козакам не знімати кайдани, а лише відкрити їх. Повернувся Алкан-паша і наказав перевірити.
Нічого не помітили турки. А коли ж полягали вони спати, то козаченьки поскидали кайдани у воду (аби ворога не збудити). Тоді пішли
Залишився один лях Бутурляк, та йому Самійло Кішка подарував життя, бо обіцяв той допомогти козакам пройти через Царгород. Так і сталося. Самійло Кішка із козаками вільно пройшли. Самійло Кішка став гетьманом в Україні і відтоді:
Буде слава славна,
Поміж козаками,
Поміж друзями,
Поміж рицарями,
Поміж добрими молодцями!..
Мені сподобався Самійло Кішка, його прагнення бути вільним і звільнити інших. Недарма його обрали гетьманом. Бо він дійсно виявив себе мужнім патріотом: не зрадив Батьківщину і віру ні за які привілеї. Він – вмілий організатор, бо придумав кмітливий план втечі.
Ця людина викликає у мене захоплення та повагу.