З давніх-давен на лівому боці гирла Дніпра стояла турецька фортеця – Аслам-город, яка була перешкодою козакам під час виходу в Чорне море. Повз неї козацьким чайкам важко було пройти непоміченими – бусурмани відразу починали обстрілювати їх із гармат. Та Козаки, користуючись темрявою ночі, часто з успіхом минали небезпеку.
Тоді за наказом султана навпроти Аслам-города була побудована ще одна фортеця – Кизикермен. Відтоді запорожцям доводилося проходити вже повз дві фортеці. Та козаки умудрялися проходити й між двома фортецями.
Щоб
Та скоро козаки знайшли засіб, як дурити бусурманів. Збираючись у похід, козаки завчасно робили кілька невеликих плотів. Наближаючись до пастки, козаки, діждавпіись ночі, пускали вперед кілька порожніх плотів.
Ті розгойдували залізні ланцюги.
Турки, зачувши брязкіт, починали піал єно стріляти з гармат. А козаки тільки цього й чекали, бо під час стрілянини пошкоджувалися лише
Дочекавшись, доки замовкнуть гармати, козаки пускали ще кілька плотів, і якщо була тиша, це означало, що перешкоди на їх шляху вже немає. І козаки під покровом ночі непомітно проходили повз фортеці.
У відкритому морі козаки ще здалеку першими помічали великі турецькі галери, які мали високі щогли і вітрила. Маленькі ж запорозькі чайки здалеку помітити було неможливо.
Користуючись цим, запорожці завжди мали змогу підготуватися до атаки і напасти на турків несподівано. Як правило, козаки наближалися до галер надвечір з боку сонця, відблиск якого надійно захищав чайки від ворожих очей (Б. Товстий; 252 сл.).
Завдання до тексту
1. Визначити стиль і тип мовлення.
2. Скласти план до тексту. Орієнтовний план
1. Турецька фортеця Аслам-город.
2. Фортеця Кизикермен.
3. “Пастка” для козаків.
4. Козацькі хитрощі.
3. Лексична робота.
– Галера – старовинне вітрильне багатовеслове військове судно.
– Чайка – бойовий довбаний човен запорізьких козаків з вітрилами та веслами, обшитий зовні дошками або очеретом для кращої плавучості та захисту від ворога.
4. Словниковий диктант. Записати та пояснити правопис слів. З давніх-давен, турецька фортеця Аслам-город, Чорне море,
Непомічений, бусурмани, небезпека, фортеця Кизикермен, брязкіт, невеликий, непомітно, неможливо, несподівано, надвечір.
5. Питання до тексту.
– Яка турецька фортеця стояла на лівому боці Дніпра?
– Чому турки вирішили побудувати другу фортецю?
– Яку “пастку” влаштовували турки для козаків?
– Яким чином козаки обходили дві фортеці, залишаючись непоміченими?
– Чому козацькі чайки важко було помітити у відкритому морі, а турецькі галери – навпаки?
6. За складеним планом Переказ – ати текст.