Образ “вічного студента” Трофимова в п’єсі А. П. Чехова “Вишневий сад”

Останній п’єсі, написаної Антоном Павловичем Чеховим, судилося стати одним з найбільш відомих його добутків. Образи, створені письменником, оказалисій настільки яскравими, що герої Чехова багатьма читателями сприймаються майже як перебільшені, типизированние персонажі тої епохи – епохи відживаючого дворянства й початку нового етапу в житті Росії. У той же час, незважаючи на колоритність і комічність центральних персонажів п’єси “Вишневий сад”, всі вони здаються людьми, гідними жалості.

Сказати, що якийсь із персонажів

є однозначно й всебічно покладительним, складно – настільки об’ємні образи, прорисованні Чеховим.

Сам автор з неабиякою часткою симпатії ставиться до “вічного студента” Пете Трофимову. Але можем чи ми сказати, що Трофимов – однозначно покладительний персонаж? Так, на перший погляд він здається таким.

Трофимов – це персонаж, що персоніфікує до певної міри “прощання” зі старим миром – миром пана і його кріпаків; зі старим життям – архаїчної, відживающей, що здається безглуздої й громіздкої. Яскравими передставителями “тої”, старої епохи стають Раневская И Гаїв.

У порівнянні

з ними Петя Трофимов з його демократическими гаслами й закликами до нової, кращої, більше правильного й гідного життя здається практически вісником нової епохи й представником активний, рішуче настроєної молоді, що прагне ліквідувати старі порядки й “живучих у борг”, за словами Трофимова, поміщиків. Він призиває до положительним і кардинальним змінам у житті общества, підкреслюючи своїми ємними репліками важливість щоденної праці, утворення, взаємодопомоги й взаимопонимания. Він говорить про те, що рано або пізно Росія буде інший, і речі, що здаються фантастическими й недосяжними, стануть частиною реального життя кожної людини.

Трофимов – людинаа, що всіма фібрами своєї душі спрямована в майбутнє, що здається йому більше чоловічне й світлим, чим минуле. Всіх людей, з которимі він спілкується, Петя призиває дивитися вперед. Автор підкреслює теоретичну підкованість Трофимова використанням політичної й наукової термінології, який буяє мовлення персонажа.

Філософські ідеї, висловлювані Трофимовим, і його безкорисливість створюють образ людини прямодушного, прогресивного, активного.

Але в той же час, чи таким вуж однозначним является образ Трофимова – “вічного студента” і борця за світле майбутнє для всієї країни? Адже він призиває до змін декларативно, а коли мовлення заходить про конкретних дії, які варто почати, Петя не може сказати чогось більше конкретного, чим розмиті й емоційно пофарбовані заклики до нового життя. Сам автор висловлює сумнів у тім, що люди, подобние Трофимову – емоційні, активні, захопленийние й у той же час непрактичні, що не вміють мислити стратегічно – зможуть дійсно змінити життя до кращого.

Занадто “плоским”, однобічним получается образ Пети Трофимова.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.00 out of 5)

Образ “вічного студента” Трофимова в п’єсі А. П. Чехова “Вишневий сад”