Обереги-символи у романі І. Багряного “Тигролови”

Ще до виходу свого першого великого прозового твору “Тигролови” Іван Багряний був відомий як поет-романтик. У його віршах часто можна знайти обрії символи. В прозових творах він теж використовує символи, які допомає; виразніше окреслити предмет, дати йому характерну оцінку. Особливу, знакову символіку бачимо ми і у романі “Тигролови”. Перший розділ роману називається “Дракон”.

Це потяг, який везе на заслання на далекий Схід в’язнів. Вилетів цей дракон не з китайських казок, не з гір Тибету – а знявся з центру країни

мрій і чудес і летить через простори величезної країни викиючи високо в небо іскри і сморід. Шістдесят коробок-вагонів нагадують шість суглобів: Спереду – велетенська голова – потяг з двома прожекторами, що, бачать двоокого циклопа, шукають дорогу, ззаду на тендері прожектор – довгий вовняний хвіст.

Кожен вагон-суглоб ощирився, наїжачився гострими багнетами. Цсй дракон не випустить зі свого зажерливого черева жодну свою жертву. Назвавши потяг драконом, письменник досягає головного – цим образом-символом він показує жорстокість тоталітарної машини, яка створює такі ешелони-дракони, що уособлюють приреченість

народів СРСР на винищення.

Символічна і сама назва роману “Тигролови”. Спочатку роман мав назву “Звіролови”, яка точніше характеризувала весь твір і авторську ідею. Звіролови – це ті, що заганяють людину, як звіра, в клітку і перевозять туди, де, як їм здається, вони будуть у безпеці.

Звір у клітці може рикати, скреготіти зубами, але він не зможе дістати своїх мучителів. Особливо страшно, коли люди поллють одне на одного, забуваючи про жалість, доброту, порядність.

Символічність відчувається у прізвищах героїв твору. Свого головного героя Іван Багряний назвав Многогрішним не за якісь його гріхи. “Гріх” у Григорія був один – він дуже любив Україну. Прізвище Многогрішний мав славний предок Григорія – гетьман України, який відверто висловлювався проти політики Москви, проти її імперських зазіхань. Дем’яна Многогрішного піддали тортурам, засудили до страти, яку було замінено на довічне заслання.

Через багато років його далекий нащадок повторив шлях гетьмана. Родина Сірків теж мала своє давнє коріння серед запорожців, які воювали, захищали Україну від ворогів, плавали за моря в далекі країни. Отже, Многогрішний, Сірки – це прізвища, що характеризують своїх носіїв і символізують незнищенність української нації.

Роман “Тигролови” – це протест проти порушення елементарних прав людини. Держава, яка має такі потяги-дракони, не може поважати прав людини, захищати честь своїх громадян.

Іван Багряний, романтик у душі і творчості, у романі “Тигролови” не знайшов жодного доброго слова для визначення суті тоталітарного режиму. Це твір-пересторога наступним поколінням українців бути пильними, щоб не котилися шляхом подібні потвори.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Обереги-символи у романі І. Багряного “Тигролови”