ЛІТЕРАТУРА АНГЛІЇ. ДЖОН МІЛЬТОН
1. Д. Мільтон – поет і публіцист
“С самой юности я посвящал себя занятиям литературой, и мой дух всегда был сильнее тела; я не предавался воинским занятиям, в которых любой рядовой человек принесет больше пользы, чем я, но отдался таким делам, где мои старания могли быть более плодотворными”, – так писав про себе Мільтон, коли йому виповнилось 46 років.
Джон Мільтон народився 9 грудня 1608 року у Лондоні.
З раннього дитинства він жив у колі інтелектуальних та художніх інтересів. Його батько,
Молодий Джон заслуговував на батьківську турботу. Він старанно навчався вдома і в школі. “Жадоба знань була у мене настільки великою, – розповідав він про себе, – що, починаючи із дванадцятирічного віку, я рідко коли закінчував заняття і йшов спати раніше, ніж наступала північ”.
Домашні заняття перемежовувались
Через політичне зіткнення із викладачем Мільтон був навіть тимчасово виключений з університету, що не завадило йому закінчити курс з відзнакою. Через 4 роки він уже бакалавр, а трьома роками пізніше – магістр мистецтв. Мав можливість залишитися при університеті, але для цього потрібно було отримати духовне звання, а цього не дуже хотілося, незважаючи на його щиру релігійність.
Приблизно у цей час батько юнака придбав неподалік від Лондона маєток Гортон.
Хоча із формальною освітою було покінчено, Мільтон продовжував навчатися. Він оселився у невеликому маєтку батька у Гортоні, куди усамітнився не лише через бажання віддатися наукам. Розпутність двору, свавілля знаті – все це було відразливим для молодого Мільтона.
Він ховався від життєвої суєти у провінції, його життя було сповнене інтелектуальних інтересів, які пов’язували його із вузьким колом освічених людей, яких він зустрів тут.
Батько завжди підтримував літературні прагнення сина. Перші свої вірші Мільтон написав у 15 років. У Гортоні він створив поеми “Веселий” та “Замислений”, п’єси – маски “Аркадія” та “Комус”, елегію “Люсідас”.
Йому на той час було вже тридцять років, написане ним було відоме лише невеликому колу, але у його свідомості Мільтона народжувалися нові творчі задуми.
Протягом 1638 – 1639 років Мільтон здійснив подорож Італією. Через Париж та Ніццу він досяг омріяної землі та відвідав там Геную, Пізу, Флоренцію, Рим, Неаполь, Верону, Мілан. Заїхав до Женеви, на батьківщину Кальвіна, а вже звідти через Францію повернувся додому. Італійську мову він вивчив ще в юності, тому йому легко було спілкуватися з італійцями.
Найвизначнішою для нього була зустріч із Галілеєм.
У цей час в Англії назрівали революційні події. Мільтон взяв активну участь у революційній боротьбі, спочатку виступивши як публіцист. Згодом він став консультантом з питань міжнародної політики.
Від важкої праці слабне зір Мільтона, проте він продовжував свою діяльність. 1660 року йому загрожувала смертельна кара, а контрибуція зробила його бідняком.
Окрім публіцистичних робіт, Мільтон був автором цілого ряду трактатів, зокрема у 1644 році написав трактат “Про виховання”, що став важливою віхою у становленні гуманістичної педагогіки.
Останні 14 років життя письменника – приклад морального та духовного героїзму. У період революції він майже не звертався до поезії.
У творчості Мільтона виділяли 4 періоди:
– Перший і другий періоди творчості (1620 – 1630). У цей час були написані ранні вірші – твори, яким не вистачало узагальнень, справжньої поетичної своєрідності, великої тематики. При цьому у них відчувався інтерес молодого автора до політичних подій.
– Третій період творчості охопив 1640 – 1660 роки. Це епоха бурхливої політичної боротьби. Мільтон виступив в основному як письменник – публіцист, який набув величезного політичного досвіду.
Він писав трактати, статті та дослідження.
– Четвертий період творчості – 1660 – початок 1670 року. Були написані поеми “Втрачений рай”, “Повернений рай” та драма “Самсон – борець”.
Помер Дж. Мільтон 8 листопада 1674 року, у віці 66 років.