Підручник Літературне читання 4 клас – Коченгіна М. В. – Ранок 2015
Розділ 3 “МУДРА КНИЖКА – БЕЗЦІННИЙ СКАРБ”: ПИСЬМЕННИКИ ХІХ СТОЛІТТЯ – ДІТЯМ
Біографічний довідничок
Віктор Марі Гюго
(1802-1885)
Народився в Безансоні (Франція). Віктор був сином наполеонівського генерала, родом з буржуазної сім’ї. Його батьки через сімейні розбіжності жили окремо, а їхні діти постійно переходили то до батька, то до матері. Дитинство Гюго пройшло за кордоном, де служив його батько.
Протягом довгого часу навчання Віктора було
Марк Твен
(1835-1910)
У лоцманів і моряків, які плавали по річці Міссісіпі “марк твен” означало: мілини немає, глибина більше двох морських сажнів (близько 4 м), можна спокійно плисти далі. Американський письменник Семюел Клеменс обрав саме ці слова для свого літературного псевдоніму. Оповідання та романи зробили ім’я їхнього автора неймовірно популярними.
До Марка Твена так ніхто не писав. Його твори не просто смішні, а ще й гумористичні.
Редьярд Кіплінг
(1865-1936)
Редьярд Кіплінг народився
А в шість років Редьярд із молодшою сестричкою вступили до приватному пансіону в Англії.
Остап Вишня (Губенко Павло Михайлович)
(1889-1956)
Народився у багатодітній селянській сім’ї. Дитинство гумориста пройшло на Полтавщині, де змалечку він пізнавав усі премудрості селянського буття та дотепність народного гумору. Письменник дуже любив природу і тому з’явився такий псевдонім – Вишня, а ім’я Остап – від головного героя одного з оповідань, пастушка Остапа.
Максим Тадейович Рильський
(1895-1964)
Народився в Києві в сім’ї громадського діяча та етнографа Тадея Рильського. Синові він передав у спадок почуття власної незалежності та віру в себе. Мати Максима, Меланія Федорівна, була простою селянкою. І від неї передалася Максиму любов до рідної мови, до української пісні.
Олесь Донченко (Олександр Васильович Донченко)
(1902-1954)
Народився у місті Лубни. У цьому місті промайнули його дитячі та шкільні роки. Тут він формувався як письменник. Олесь Васильович був великим любителем природи.
Він посадив дуже багато дерев і заохочував до цього школярів. Олесь Донченко багато подорожував, організовуючи драматичні гуртки та бібліотеки. Окрім книг він створив яблуневий сад.
Забіла Наталя
(1903-1985)
Відома українська письменниця. Свій перший вірш написала у чотири роки. Письменниця писала різні твори – приспівки, примовки, лічилки, абетки, казки, п’єси.
Наталя Забіла переклала багато творів для дітей з російської, французької, польської, єврейської та інших мов.
Ліна Василівна Костенко
(нар. 1930)
Народилася на Київщині у м. Ржищеві в учительській сім’ї. Батько знав дванадцять мов). Із дитинства батьки прищеплювали майбутній поетесі високий моральний та естетичний смак, подавали літературні та історичні взірці для наслідування.
Михайло Слабошпицький
(нар. 1946)
У селі Мар’янівка на Черкащині з’явився на світ майбутній український літератор. Автор понад двадцяти різножанрових книжок. Серед них – казки, оповідання і повісті для дітей.
Слабошпицький – один із засновників міжнародного конкурсу знавців української мови імені Петра Яцика.