Золотий горщик (стисло)

У свято Вознесіння, о третій годині пополудні, у Черних воріт у Дрездені студент Ансельм за одвічним своєму невдачі перекидає величезний кошик з яблуками – і чує від баби-торговки моторошні прокльони та погрози: “Потрапиш під скло, під скло!” Розплатившись за свою помилку худим гаманцем, Ансельм, замість того щоб випити пива і кави з лікером, як інші добрі городяни, йде на берег Ельби оплакувати лиху долю – всю молодість, все що звалилися надії, всі бутерброди, що впали маслом вниз… З гілок бузини, під якою він сидить, лунають дивні

звуки, ніби дзвін кришталевих дзвіночків. Піднявши голову, Ансельм бачить трьох чарівних золотисто-зелених змійок, обвівшіх гілки, і наймиліша з трьох з ніжністю дивиться на нього великими синіми очима. І ці очі, і шелест листя, і сонце, що заходить – все говорить Ансельм про вічну любов.

Бачення розсіюється так само раптово, як воно виникло. Ансельм в тузі обіймає стовбур бузини, лякаючи і видом своїм і дикими промовами гуляють у парку городян. На щастя, неподалік виявляються його добрі знайомі: реєстратор Гербранд і проректор Паульман з дочками, що запрошують Ансельма прокотитися з ними на човні по річці і завершити

святковий вечір вечерею в будинку Паульмана.

Молодий чоловік, по загальній думці, явно не в собі, і виною всьому його бідність і невдачі. Гербранд пропонує йому за пристойні гроші найнятися писарем до архіваріуса Ліндгорста: у Ансельма талант каліграфа і рисувальника – якраз такої людини шукає архіваріус для копіювання манускриптів зі своєї бібліотеки.

На жаль: і незвичайна обстановка в будинку архіваріуса, і його дивовижний сад, де квіти схожі на птахів і комахи – як квіти, нарешті, і сам архіваріус, що є Ансельм то у вигляді поганого піжони в сірому плащі, то в облич величного сивобородого царя, – все це ще глибше занурює Ансельма в світ його мрій, Дверний молоток прикидається старою, чиї яблука він розсипав у Черних воріт, знову произносящее зловісні слова: “Бути тобі вже у склі, в кришталі!..”; шнурок дзвінка перетворюється в змію, обвиває бідолаху до хрускоту кісток. Щовечора він ходить до куща бузини, обіймає його і плаче: “Ах! я люблю тебе, змійка, і загину від печалі, якщо ти не повернешся! “

День проходить за днем, а Ансельм все ніяк ні приступить до роботи. Архіваріус, якому він відкриває свою таємницю, нітрохи не здивований. Ці змійки, повідомляє архіваріус Ансельм, мої дочки, а сам я – не смертна людина, але дух Саламандр, скинутий за непослух моїм повелителем Фосфором, князем країни Атлантиди. Той, хто одружується на одній з дочок Саламандра-Ліндгорста, отримає в придане Золотий горщик.

З горщика у хвилину заручення проростає вогненна лілія, юнак зрозуміє її мову, збагне все, що відкрито безтілесним духам, і зі своєю коханою стане жити в Атлантиді. Повернеться туди і отримав нарешті прощення Саламандр.

Сміливіше за роботу! Платою за неї будуть не тільки червінці, але і можливість щодня бачити синьооку змійку серпентину!

… Давно не бачила Ансельма дочка проректора Паульмана Вероніка, з якою вони насамперед мало не щовечора музикували, мучиться сумнівами: чи не забув він її? Не збайдужів чи до неї зовсім? Але ж вона вже малювала в мріях щасливе подружжя!

Ансельм, дивись, розбагатіє, стане надвірним радником, а вона – надвірної радницею!

Почувши від подруг, що в Дрездені живе стара ворожка фрау Рауерін, Вероніка звертається до тієї за порадою. “Залиш Ансельма, – чує дівчина від ведуньі. – Він поганий чоловік. Він потоптав моїх діток, мої наливні яблучка. Він зв’язався з моїм ворогом, злим старим. Він закоханий у його доньку, зелену змійку.

Він ніколи не буде надвірним радником “. У сльозах слухає Вероніка ворожку – і раптом впізнає в ній свою няньку Лізу. Добра нянька втішає вихованку: “Постараюся допомогти тобі, зцілити Ансельма від ворожих чарів, а тобі – потрапити до надвірні радниці”.

Холодної непогожу вночі ворожка веде Вероніку в полі, де розводить вогонь під казаном, в який летять з мішка старої квіти, метали, трави і звірятка, а слідом за ними – локон з голови Вероніки і її колечко. Дівчина невідривно дивиться в кипляче вариво – і звідти є їй обличчя Ансельма. У ту ж хвилину над її головою лунає громове: “Гей ви, сволочі! Геть, швидше! ” Стара з виттям падає додолу, Вероніка позбавляється почуттів.

Прийшовши в себе вдома, на своїй кушетці, вона виявляє в кишені наскрізь мокрого плаща срібне дзеркальце – те, яке було минулої ночі відлито ворожкою. З дзеркальця, як допіру з киплячого котла, дивиться на дівчину її коханий. “Ах, – скаржиться він, – чого вам завгодно часом звиватися, як змійка! ..”

Між тим робота у Ансельма в будинку архіваріуса, не ладівшаяся спочатку, все більш йде на лад. Йому легко вдається не тільки копіювати самі витіюваті манускрипти, а й розуміти їх зміст. У нагороду архіваріус влаштовує студенту побачення з серпентином. “Ти володієш, як тепер висловлюються,” наївною поетичною душею “, – чує Ансельм від дочки чарівника. – Ти гідний і моєї любові, і вічного блаженства в Атлантиді! ” Поцілунок обпікає губи Ансельма. Але дивно: у всі наступні дні він думає про Вероніку. Серпентину – його мрія, казка, а Вероніка – саме живе, реальне, що було коли-небудь його очам!

Замість того щоб йти до архіваріуса, він відправляється в гості до Паульманн, де проводить весь день. Вероніка – сама веселість, весь її вигляд виявляє любов до нього. Невинний поцілунок вкрай протвережує Ансельма. Як на гріх, є Гербранд з усім, що потрібно для приготування пуншу. З першим ковтком дивацтва і чудеса останніх тижнів знову повстають перед Ансельмом.

Він марить вголос про серпентину. Слідом за ним несподівано і господар, і Гербранд приймаються вигукувати: “Хай живе Саламандр! Хай згине стара! ” Вероніка переконує їх, що стара Ліза неодмінно здолає чародія, а сестриця її в сльозах вибігає з кімнати.

Божевільний будинок – та й годі! .. На ранок Паульман і Гербранд довго дивуються своєму буяння. Що стосується Ансельма, то він, прийшовши до архіваріуса, був жорстоко покараний за малодушне зречення від любові. Чародій заточив студента в одну з тих скляних банок, що стоять на столі у його кабінеті. По сусідству, в інших банках – ще три школяра і два писаря, також працювали на архіваріуса.

Вони паплюжать Ансельма (“Божевільний уявляє, ніби сидить в склянці, а сам стоїть на мосту і дивиться на своє відображення в річці!” ) Та заразом і недоумкуватого старого, обсипає їх золотом за те, що вони малюють для нього каракулі. Від їх глузувань Ансельма відволікає бачення смертного бою чародія з старою, з якого Саламандр виходить переможцем. У мить урочистості перед Ансельмом є серпентину, сповіщаючи йому про дарованому прощення. Скло лопається – він падає в обійми синьоокий змійки…

В день іменин Вероніки у будинок Паульмана приходить новоспечений надвірний радник Гербранд, пропонуючи дівчині руку і серце. Недовго думаючи, вона погоджується: хоч частково, та збулося пророцтво старої ворожки! Ансельм – судячи з того, що з Дрездена він зник безслідно, – знайшов вічне блаженство в Атлантиді.

Ця підозра підтверджує здобута автором листа архіваріуса Ліндгорста з роздільною здатністю зрадити публічному розголосу таємницю його чудесного існування у світі духів і з запрошенням завершити повість про Золотому горщику в тій самій блакитний пальмової залі його будинку, де трудився славетний студент Ансельм.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Золотий горщик (стисло)