Зміст епіграфів в “Капітанській дочці”

” Капітанська дочка ” – підсумковий Твір Пушкіна. Вона розповідає про селянське повстання, проводирем якого був козак Омелян Пугачов. Оповідання ведеться від імені головного героя, що у молодості став свідком і учасників описуваних подій.

В аналізі що відбувається бере участь сам автор. Його позиція проявляється в підборі епіграфів у кожній главі.

В епіграфі до глави “Сержант гвардії” розкривається розуміння Андрієм Петровичевым і Петрушей боргу офіцера. Петро Гринев – молодий дворянин, повітовий недоук. Він одержав

провінційне утворення у француза, що “не був ворогом Пляшки” і любив сьорбнути зайвого”. Батько його – Андрій Петрович Гринев розглядав поняття боргу з позиції офіцера.

Він уважав, що офіцер зобов’язаний виконувати всі накази начальства, “служити вірно тому, кому присягнеш”. Батько відразу говорить про те, що “Петруша а Петербург не поїде”, і відправляє його в глуху Білогірську міцність. Андрій Петрович Гринев не хоче, щоб син навчився “мотати так повесничать”.

Епіграфом до 11 глави є стародавня пісня. У главі “Вожатий” з’являється “мужичок”, що згодом стає проводирем

повстання. З появою Пугачова в романі виникає тривожна, загадкова атмосфера.

Таким Петруша бачить його вже в пророчому сні: “Мужик підхопився з постелі, вихопив сокиру через спину й став махати в усі сторони… Кімната наповнилася мертвими тілами… Страшний мужик ласкаво мене кликав, говорячи: “Не бойсь…”

Пушкінський Пугачов “витканий” з фольклору. Не випадково його поява під час бурану, що стає символічним сповіщенням бунту.

Дивися роботу “Жіночі образи” + характеристика Миронова.

В “Двобої” Швабрин радить Гриневу: “…щоб Маша Миронова ходила до тебе присмерком, то замість ніжних віршиків подаруй їй пари серг”. Тому між Гриневым і Швабриным відбувається двобій.

В епіграфі до п’ятого главі “Любов” говориться про Машу. Це звичайна російська дівчина, що сподівається зустріти свою любов. Тому її увага залучає Швабрин, засланий у Білогірську міцність за участь у дуелі. Спочатку неї залучає освіченість і начитаність молодого офіцера.

Однак незабаром Швабрин робить ряд підлих учинків, що змушує Машу з обуренням відкинути його домагання. Теперішню любов Маша зустрічає в особі Гринева.

В епіграф до глави шостий поставлена пісня. Глава “Пугачовщина” говорить про те, як стихійно насувається на Білогірську міцність “невідома сила” – військо Пугачова. Пугачевское повстання несе із собою руйнування й загибель.

У главі “Приступ” відбита ключова ситуація “Капітанської дочки” – узяття міцності Пугачовим і поводження при цьому героїв. Всі учасники подій виявляються в ситуації вибору життя або смерті: кожний з них робить його у відповідності зі своїми поданнями про мораль, честі й боргу.

У восьмому розділі Гринев стає “незваним гостем” у Пугачова. На “дивній військовій раді” головний герой чує “тужливу бурлацьку пісню”: “Не шуми, мати зелена дібровонька”. Його “пиитическим жахом” потрясає не тільки сама пісня, скільки співаючі її люди, “приречені шибениці”.

В епіграфі до глави “Розлука” утримується основна думка: “смутне” розставання двох закоханих. Однак і це випробування вони гідно проходять.

У главі десятої Гринев стає перед вибором: борг офіцера або почуття. “У нощи” він намагається врятувати Марью Іванівну.

В “Заколотній Слободі” Пугачов приймає Гринева “ласкаво”. Проводир повстання живе за принципом: “Борг платежем червоний”. Тому він вирішується ще раз допомогти Петру Гриневу врятувати Машу від Швабрина.

У главі “Сирота” Гринев і Пугачов приїжджають у Білогірську міцність. Там вони знаходять Машу “у селянському обірваному платті”, “з розпатланими волоссями”. Вона залишилася сиротою, – у неї “ні батька немає, ні матері”.

Всі надії на порятунок капітанська дочка покладає на улюбленого Гринева. Однак головним рятівником є Пугачов, що виявляє бажання бути “посаженым батьком” на їхньому весіллі.

У тринадцятому розділі “Арешт” для закоханих з’являється нове випробування: Гринев арештоване й обвинувачений у зрадництві.

В останній главі “Суд” Гринев не хоче розповідати про капітанську дочку, що замішана в історії з Пугачовим. Однак Маша Миронова сама змогла перебороти всі перешкоди й улаштувати своє щастя. Чесність і щирість Маші допомогли одержати прощення для Гринева в самої імператриці


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Зміст епіграфів в “Капітанській дочці”