Жорстокість (стисло)

Повітовий сибірський містечко Дударі. 20-і рр.. Оповідання ведеться від імені учасника описуваних подій, про які він згадує багато років по тому.

Автор розповіді, який жодного разу в повісті не названий по імені (надалі – Автор), працює в карному розшуку разом зі своїм другом Веніаміном Малишевим, посада якого – помічник начальника з секретно-оперативної частини. Обидва вони дуже молоді – їм немає ще й двадцяти років. Головне завдання кримінального розшуку в описуваний час – після закінчення громадянської війни – очистити Дударінскій

повіт від бандитів, які переховуються в тайзі.

Бандити вбивають сільських активістів, нападають на кооперативи, намагаються завербувати у свої ряди як можна більше співучасників.

У Дударі приїжджає власний кореспондент губернської газети Яків Узєлков, що пише під псевдонімом Якуз, – молодий чоловік років сімнадцяти-дев’ятнадцяти. На Веньку Малишева і його друга Якуз справляє враження людини освіченої, так як він дуже любить використовувати в мові мудровані слова, наприклад: меценат, екзальтація, песимізм, фамільярність і т. п., проте він чимось відразу не сподобався друзям, а його кореспонденції,

присвячені буднях карного розшуку і написані зайво витіюватим стилем, вони знаходять не відповідними дійсності.

Співробітники карного розшуку проводять операцію по знешкодженню банди отамана Клочкова. Під час операції Венька поранений. Клочков і кілька членів банди вбито, а решта – заарештовані. Венька допитує одного із заарештованих – Лазаря Баукіна, і приходить до висновку, що Баукіна, мисливець і смолокурів, потрапив до бандитів випадково. На допитах Венька подовгу розмовляє з Баукіна, дізнається подробиці його життя і явно симпатизує цьому заарештованому бандитові, який до того ж зізнався, що це саме він поранив Веньку.

Незабаром Лазар і ще двоє заарештованих здійснюють втечу з-під варти. Венька приголомшений втечею свого підопічного.

У продовольчому магазині, розташованому недалеко від кримінального розшуку, з’являється гарненька молода касирка, яка дуже подобається обом друзям, але вони ніяковіють і не вирішуються з нею познайомитися. Незабаром від Узелкова вони дізнаються, що її звуть Юля Мальцева і він з нею знайомий – ходить до неї в гості, вони розмовляють, обговорюють прочитані книги. Друзі, заздрячи освіченості Узелкова, записуються в бібліотеку і, незважаючи на брак часу, багато читають.

Незабаром від знайомої бібліотекарки вони дізнаються, що вся освіченість Узелкова почерпнута їм з енциклопедії Брокгауза і Ефрона.

Тим часом у віддаленому районі Дударінского повіту, Воєводському кутку, оголошується банда Костянтина Воронцова – “імператора всія тайги”, як він сам себе іменує. І піймання невловимого Кістки Воронцова стає для кримінального розшуку найголовнішою проблемою. Венька Малишев відправляється в Воєводський кут, а чим він там займається – не знає ніхто, навіть його найкращий друг.

За відсутності Веньки Автор випадково знайомиться з Юлею Мальцевої та, коли Венька повертається з Воєводського кута, знайомить його з нею. Венька любить Юлю, однак вважає, що він її не варто: кілька років тому він зустрів одну жінку і потім хворів. Хоча він незабаром вилікувався, тим не менше він вважає, що повинен розповісти про це Юлі. Венька пише листа, в якому пояснюється Юлі в любові і зізнається в тому, що його гнітить.

Лист Венька тієї ж ночі опускає в поштову скриньку, а на ранок в складі загону з шести чоловік вирушає в тайгу для упіймання Кістки Воронцова.

Загін під’їжджає до заїмці, де живе кохана жінка Кістки – Кланька Звягіна. Після умовного знака загін наближається до будинку, де знаходить Лазаря Баукіна, а також пов’язаних Костю і декількох членів його банди. Загін повертається в Дударі, по дорозі його оточує кінна міліція, яка заарештовує Лазаря. Начальник карного розшуку повідомляє Венька, що він представлений до нагороди за організацію операції по затриманню Кістки Воронцова.

Венька відмовляється від нагороди, вважаючи, що він її не заслужив – це Лазар, якого Венька переконав в перевагах радянської влади, затримав Костю, і те, що Лазаря посадили “для перевірки” – несправедливо: він сам хотів, щоб все було згідно із законом, щоб його судили за те, в чому він винен, а перевіряти його після того, що він зробив, – нічого.

Венька чекає листа від Юлі у відповідь на відправлений напередодні визнання. Приходить Узєлков і просить Веньку допустити його до Воронцова. Венька відмовляє йому в цьому, і тут Узєлков каже, що Венька – людина недалека, про що йому було відомо і раніше: сьогодні він випадково прочитав його любовне лист – воно лежало в книзі, яку він давав читати Юлі.

У той, же вечір Венька кінчає з собою пострілом у скроню, так і не дізнавшись, що Юля не давала Узелкову його листи, а він сам в її відсутність забрав свою книгу з вкладеним у неї листом.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)

Жорстокість (стисло)