Герой новели Грегор Замза за постійними турботами про матеріальний добро бут сім’ї не помітив, як перетворився на комаху. Безпорадний у своєму теперіш ньому стані, він згадує минулі успіхи.
Колись Грегор Замза виконував свій громадянський обов’язок перед суспільством. Він був у армії, про що нагадує фотографія, де він “лейтенант, який, поклавши руку на ефес шпаги, безтурботно усміхається і вселяє повагу своєю виправкою та мундиром”.
Потім юнакові, щоб віддати борги батька, довелося працювати комівояжером у фірмі. Ця робота
Грегор за свою п’ятирічну службу ні разу не хворів і, навіть коли почував себе недобре, не жалівся, не прогулював, адже тоді довелось би звертатися до лікаря з лікарняної каси, який усіх людей вважав абсолютно здоровими, тільки ледачими. Та й спілкування з шефом принесло б лише неприємності, адже той говорить із людьми, сидячи на високій конторці, а
Грегор принижується, просить заступитися за нього перед шефом, пояснює, що комівояжерів не люблять, бо вважають, що ті заробляють шалені гроші. На них сиплються наклепи, а вони не можуть захистити себе, адже цілий рік знаходяться поза фір мою. Думка шефа про службовця залежить від того, що йому доповість управляю чий. Але управляючий не захотів слухати Грегора, адже перед собою він бачив не людину, а комаху, яка не має права голосу, не може сама вирішувати свою долю.
Вона повинна тільки працювати й не порушувати дисципліну. Управляючий не дуже злякався нового вигляду Грегора, адже для нього юнак завжди був комахою Він відвернувся, ледь тільки Грегор заговорив, і дивився на нього через плече. Доведений байдужістю управляючого до відчаю, молодий Замза готовий навіть силою зупинити начальника, щоб усе ж таки вмовити того зглянутись на його теперішнііі стан.
Та що може вдіяти він, комаха, проти байдужості, зневаги, презирства силі, них світу цього. До “перевтілення” Грегор вважав себе членом суспільства, люблячим сином, братом, і раптом виявилося, що всс цс обман, ілюзія. Він – комаха, безпорадна істота, що зазнає поразки у боротьбі за право на життя.
Ф. Кафка – песиміст. Він не вірить у те, що людина може бути щасливою. Письменник вважає, що біда чекає на кожного і тільки жде слушного моменту, щоб знищити.
Він не дає людині найменшого шансу на волевиявлення, на зміну жалюгідного становища. Читачеві залишається тільки співчувати людині-комасі, що марно б’ється в тенетах життя.