Час дії – XVII століття. В Італії у містечку Падуя живе вчитель математики та астрономії Галілео Галілей. Понад усе він хоче підтвердити теорію Коперника про світобудову.
Галілея обурюють італійські вчені, які й досі стверджують, що Сонце та Місяць обертаються навколо Землі. Герой переконаний в протилежному – Земля обертається навколо Сонця. Про це відкриття він із захопленням розповідає своєму учневі Андреа Сарті. Щоб переконати хлопчика у своїй правоті, вчитель проводить експеримент.
Андреа сідає на стілець, а Галілей пересуває
Андреа у захваті. А от його матір, дізнавшись про ідеї вчителя Галілея, засмучується. Вона розуміє, чим це загрожує всім їм. Адже в той час священики вважали подібні вчення єрессю. Незважаючи на те, що Галілей є талановитим вченим, він ніколи не має достатньо грошей.
Всі заощадження Галілей витрачає на наукові книги та астрономічне приладдя. Тому у нього не вистачає коштів розрахуватися вчасно навіть з молочником. Для того, щоб хоч трохи заробити,
Куратор відмовляє, тому що нетрадиційні вчення астронома можуть викликати незадоволення інквізиції. Але рекомендує вченому створити якийсь прилад, що мав би практичне застосування. Так як місто Падуя є торговим, то корисні речі можна було б вигідно продати.
Галілео дослухається до поради і через деякий час демонструє свій винахід – далекоглядну трубу. Ця річ викликає загальний захват. Адже вона буде дуже корисною у мореплавстві. Вченому вручають значну грошову винагороду.
Але згодом куратор дізнається, що такі ж труби продаються і у Голландії. Він дуже гнівається на Галілея і більше не хоче нічого чути про його астрономічні дослідження. Галілей все одно продовжує вивчати небозвід за допомогою телескопа і переконується, що небесної тверді не існує.
Виявляється, що Земля є таким же небесним тілом, як і, наприклад, Місяць. Вчений схвильований від свого відкриття. Та його вірний друг радить вгамувати почуття і мовчати про свої дослідження. Адже за подібне вчення було спалено на інквізиції Джордано Бруно.
Вчений вирішує переїхати до міста Флоренції. Він гадає, що при герцогському дворі матиме більше часу для науки. Але інквізиція є могутньою і у Флоренції. Десятилітній герцог приходить до Галілея, зацікавившись трубою. Андреа демонструє малому шляхтичу модель будови Всесвіту, створену вченим.
Та герцог не вірить і навіть б’ється з учнем Галілея. Флорентійські вчені та придворні герцога також не бажають вірити Галілео. Вони бояться знати істину.
Місто охоплює епідемія чуми. Малий герцог виїжджає з Флоренції. Галілей також має змогу виїхати, але вирішує залишитися. Адже тут його книги та приладдя.
Проте Галілей відправляє з міста доньку Вірджинію та учня Андреа. Економка пані Сарті зостається разом з Галілео. Вона не може залишити його одного. Пані Сарті часто виходила з дому за продуктами і таким чином захворіла. Її помістили до монастирського лазарету.
Згодом повертається у місто Андреа і продовжує навчатися у Галілея. Хлопець виявляється набагато розумнішим за багатьох “сліпих” вчених. Він розуміє та підтримує вчення Галілея. Галілео сподівається знайти підтримку у Римі. Та монахи лише сміються з нього.
А кардинал починає нервувати, адже вчений руйнує всі визнані закони. Після подолання чуми у місті відбувається карнавал. Всі присутні в масках і лише Галілей з відкритим обличчям. Це є ознакою того, що він чесний.
Вчення Галілео тимчасово визнається. Та після заборони інквізицією вчення Коперніка, все змінюється. Людовіко хоче оженитися на доньці Галілея – Вірджинії. Але його тривожить той факт, що майбутній тесть розповсюджує вчення, яке не подобається інквізиції.
Він просить Галілея відректися від своїх поглядів. Вчений не може так вчинити навіть заради благополуччя доньки. Людовіко скасовує весілля. Про вчення Галілея дізнається простий народ. Бідні люди використовують його ідеї як спосіб боротьби проти багатих.
Вченим починає цікавитися інквізиція. Невдовзі він визнається небезпечним бунтівником. Йому демонструють знаряддя для тортур, яких йому не уникнути, якщо не відречеться від свого вчення.
Галілей лякається і відмовляється від своєї теорії будови Всесвіту. Найбільше засмучує вченого осуд його учня Андреа. Через багато років ми бачимо Галілея в монастирі. Він вже кволий та погано бачить. До нього приїжджає колишній учень Андреа.
Він знову звинувачує Галілея у зраді істинної науки. Але Галілей крадькома дає йому рукопис. Виявилося, що вчений таємно впродовж багатьох ночей продовжував працювати над своєю теорією.
Учень помилявся – його вчитель не здався!
VK. init({apiId: 2798153, onlyWidgets: true}); VK. Widgets. Comments(“vk_comments”, {limit: 20, width: “790”, attach: “*”});