Жартівливі поеми “Граф Нулін” і “Будиночок в Коломні”

Олександр Сергійович Пушкін – чудовий поет, який працював у різних жанрах. Його перу було підвладне все. Ми насолоджуємося його прекрасної лірикою, романтичними поемами, драматичними творами.

У своїй творчості О. С. Пушкін віддав данину і реалізму. Цікаві і своєрідні його поеми “Граф Нулін” і “Будиночок в Коломні”, написані в жартівливому тоні.

Поет молодий, у нього багато проблем, але він сповнений планів, вийшов з важкого світоглядної кризи і зрозумів, що будувати свої погляди на життя і вимоги до неї потрібно не на “безтурботного

вірі” у високі романтичні ідеали, а на правильному, тверезому розумінні життя, свого місця в ній.

Завдяки таланту, поет з повсякденності, буденності може “зробити” високу поезію. “Прозові картини” Пушкін наповнює хвилюючою поезією. Таких повсякденних картинок в поемах багато:

Осінній вітер, дрібний сніг

Так виття вовків. – Але те-то щастя

Мисливцеві! Не знаючи Нег,

У від’їжджаючи полі він гарцює,

Скрізь знаходить свій нічліг.

Чим же зайнята жіноча половина поміщицьких садиб?

Вона повинна:

Гриби солити, годувати гусей,

Замовляти обід і вечерю,

У

Анбар і в льох зазирнути…

Надзвичайно органічно і вільно поет переходить з опису способу життя в садибі на героїню, її інтереси, образ думок.

Вона сидить перед вікном;

Перед нею відкрито четвертий том

Сентиментального роману:

Любов Елізи і Армана,

Іль листування двох сімей.

У селі все викликає інтерес, наприклад сцена:

… Що виникла бійки

Козла з дворянкою собакою…

Повсякденна картинка, але Пушкін і її вміє наповнити ліризмом, гумором. Показавши одноманітність сільських буднів, поет уміє зазирнути у внутрішнє життя панської садиби, з її нехитрими турботами і заняттями. І справжньою подією стає приїзд навіть випадкового гостя:

Як сильно дзвіночок дальній

Часом хвилює, серце нам.

Автор, чудово знаючи психологію людини, в кількох фразах малює нам одного з героїв поеми. Невеликий отривочек, всього кілька рядків, а яку ємну картину дає нам Пушкін:

Граф Нулін, з чужих країв,

Де проциндрив він у вихорі моди

Свої прийдешні доходи.

Себе казат’, як чудовий звір,

У Потерпілі їде він тепер.

Граф повний снобізму, він звик до легких перемог в па-ризькому світі, то йому невтямки, що в світі існують вірність слову, чистота помислів, відданість принципам.

Гостинність і цікавість від нудьги герой приймає за флірт і занадто швидко переходить до активних дій. Отримавши рішучу відсіч господині, граф здивований, навіть збентежений. Він абсолютно не розуміє, як себе вести в даній ситуації.

З появою нового героя, господаря садиби, змінюється динаміка дії. О. С. Пушкін чудово володіє технікою словесної характеристики героя. Мова поміщика, ще не остигнув від полювання, азарту погоні, будується на уривчастих фразах, непослідовності питань.

Створюється враження, що він не розмовляє, а вимовляє монолог. Це теж характеристика персонажа, самовдоволеного, прямолінійного і недалекого, але незлий і щиросердо людини. Поміщик простодушний, бачить у всіх оточуючих “приятелів”, він досить гостинний і гостинна господар:

Яка погана погода!

У кузні я бачив ваш

Зовсім готовий екіпаж…

Наташа! Там у городу

Ми зацькували русака…

Ей, горілки! Граф, прошу скуштувати…

І в кінці, продовжуючи жартівливий тон розповіді, поет говорить досить серйозні речі. Цю думку він проводить у багатьох своїх творах:

Тепер ми можемо справедливо

Сказати, що в наші часи

Дружину вірна дружина,

Друзі мої, зовсім не дивина.

У наступній поемі, “Будиночок в Коломні”, Пушкін довго напівжартома-напівсерйозно міркує про зміст і предмет поезії. Автор стверджує, що предметом може бути будь-яка тема, а не тільки високі почуття та пориви, ідейність і патріотизм. Поезія в першу чергу повинна солодити, захоплювати, а не лише виховувати. Пушкін відстоює свою думку на право жартувати в поезії. Це, вважає автор, анітрохи не принижує справжнє мистецтво.

Відповідаючи можливим опонентам, Пушкін писав: “Жарт, натхненна серцевої веселістю та хвилинну грою уяви, може здатися аморально тільки тим, які про моральність мають дитяче або темне поняття…” Розповівши в поемі майже анекдотичний випадок про молоду людину, яка найняла під виглядом куховарки в будинок своїй коханій, Пушкін не закінчує свого твору моралей. Це не в його правилах. Поет жартує, разом з читачами сміється. Але часом в його розповідь входять похмурі жарти:

Я води Пети п’ю,

Мені доктором заборонена смутній:

Залишимо це, – зробіть мені ласку…

Але в цілому поема “Будиночок в Коломні” незвичайно поетична. Здається, що вірші народжуються в душі самі. За видимою легкістю оповідання – майстерність і працю поета.

Це зріла робота майстра, якому по плечу будь-яка тема, розмір вірша, ритм оповіді. Все це читачі не помічають. Вони просто насолоджуються читанням.

.. Жила-була вдова.

Тому років вісім, бідна старенька,

З однією донькою. У Покрова

Стояла їх смиренна халупці…

Інтрига в поемі доведена до кульмінації, але автор так і не дає чіткого пояснення: чи знала Параша, кого привела в будинок. Наприкінці поеми автор жартівливо читає мораль, залишаючи на суд читачів вчинок юної героїні, бути може, свідомий, а може, і мимовільний.

… На думку мою,

Куховарку даром наймати небезпечно;

Хто ж народився чоловіком, тому

Вбиратися в спідницю дивно і марно…

Твори О. С. Пушкіна, жартівливі або серйозні, однаково привабливі для читачів, перш за все, цікавим сюжетом, прекрасним літературною мовою і завжди високою поезією.

А. С. Пушкін – геній, який зміг зробити поезію одночасно високою, співучої і доступною читачам. Поезія Пушкіна, як невгасима зірка, веде за собою все нові і нові покоління читачів, виховуючи найкращі якості особистості: патріотизм, духовність, доброту.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.50 out of 5)


Жартівливі поеми “Граф Нулін” і “Будиночок в Коломні”