Жартівливі пісні

Жартівливі пісні – фольклорні і літературні пісенні твори гумористичного чи сатиричного змісту. Зустрічаються в усіх видах української фольклорної лірики – від календарно-обрядової до історичної і танцювальної, але найбільше у родинно-побутовій і пісенних мініатюрах (коломийки, частівки). Ж. п. своїм змістом охоплюють усі сфери життя – родинного і громадського, відзначаються яскравою і розмаїтою поетикою, наставленою на комічний ефект через форму викладу (діалогічно-монологічну, антитезу), через використання прийомів: зображення

від супротивного, іронічна самопохвала, гіпербола, літота тощо. Ж. п. є виявом винятково багатої, витвореної тисячоліттями сміхової культури українців, яка живила репертуар скоморохів, мандрівних студентів, творчість багатьох письменників, серед них – інтерпретатора народного гумору С. Руданського.

Політичні режими в Україні заганяли гумористично-сатиричні пісні на громадські теми у підпілля. За більшовицького режиму тематику Ж. п. було обмежено майже виключно родинно-побутовою сферою, в такому діапазоні і видавались їх збірники. Тому збирання, видання і дослідження Ж. п. на громадські теми є актуальною проблемою сучасної фольклористики.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Жартівливі пісні