Жан Мольєр – реформатор французького театру

Навчаючись у єзуїтському коледжі, а згодом вивчаючи юридичні науки в Орлеанському університеті, Мольєр, мабуть, і не здогадувався, що стане відомим комедіографом, актором і реформатором театру. Проте згодом виявилось, що саме театр став для Мольєра єдиним захопленням, найвищою пристрастю і найважливішою справою його життя.

1643 року разом з родиною Бежар він організував свій перший театр. Однак новостворений театр швидко зазнав краху через застарілий репертуар і недосконалість сценічного втілення. Та ентузіастів поразка не зупинила.

Театральна

трупа виїхала до провінції, щоб попрацювати над якісно новим театром.

Актори, серед яких був і сам Мольєр, почали виступати у провінції перед демократично налаштованою аудиторією. Звідси розпочалася біографія Мольєра як драматурга. Він писав невеликі веселі комедії, щось на кшталт народного фарсу і традицій комедії дель арте.

Сюжети перших великих комедій запозичені з італійських п’єс, але суттєво перероблені драматургом.

1655 року Мольєр створив першу п’ятиактну комедію у віршах, яка принесла її авторові глядацький успіх. Через рік він потішив глядачів новою п’єсою. А вже 1658 року мольєрівська

трупа стала найпопулярнішою у провінції.

Це дало можливість акторам і драматургові подумати про повернення до столиці. Перша вистава у королівському палаці дістала схвальний відгук з уст короля Людовика XIV. І саме це визначило долю мольєрівського театру. Це був новий прорив у драматичному мистецтві,’ утвердження жанру комедії. Твори Мольєра поступово збагачувалися правдивістю психологічних переживань, соціальною сатирою і гуманістичною мораллю.

Ці риси жанру виявились уже в першій “високій комедії” Мольєра “Школа дружин”. У центрі п’єси – образ деспотичного буржуа, прибічника патріархальної моралі. Критика була неоднозначною. Демократичні глядачі вітали п’єсу, однак різких нападів зазнала вона з боку аристократії та консервативних літераторів і акторів. “Школа дружин” стала першою справжньою класичною комедією. Далі тривав розквіт таланту драматурга Мольєра.

Кожна з нових комедій – “Тартюф”, “Дон Жуан”, “Мізантроп” – лише додавали слави французькому реформаторові театру. Геній драматурга висміяв лицемірство, яке прикривалося псевдонабожністю і показною доброчесністю, бездуховність і цинізм аристократії. Вороги Мольєра домоглися заборони на постановку комедії “Дон Жуан”, у якій присутні були різка критика дворянської розпусти і риси вільнодумства.

Мольєр був справжнім інтелектуалом, талановитим драматургом, який у своїх творах піддав глибокому аналізу характери і життєві конфлікти. Його комедії мають чітку композиційну будову. Та головне, вони пройшли випробування часом і вже понад три століття не сходять із театральних сцен світу.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.00 out of 5)

Жан Мольєр – реформатор французького театру